Hallituksen tuoreessa turvapaikkapoliittisessa toimenpideohjelmassa vaaditaan, että EU:ssa otetaan jälleen käyttöön Dublin-asetus. Tämä herättää suurta kummastusta europarlamentaarikko Liisa Jaakonsaaressa (sd.).
– Minusta tällainen vaatimus on kohtalokas virhe Suomelta. Suomi vain jankuttaa, että se pitää toteuttaa, mutta kun se ei onnistu, Jaakonsaari ihmettelee.
Tiivistetysti Dublin-asetuksessa on kyse siitä, että turvapaikanhakijan turvapaikkahakemus käsitellään siinä EU-valtiossa, johon turvapaikanhakija on ensiksi saapunut. Dublin-menettelyssä siis selvitetään se EU-valtio, joka on vastuussa turvapaikkahakemuksen käsittelystä.
Nykyisen EU:ta koettelevan pakolaiskriisin aikana on todettu Dublin-asetuksen olevan toimimaton. Kreikasta ja Italiasta on sovittu jo sisäisin siirroin otettavaksi turvapaikanhakijoita toisiin EU-maihin.
– Tämä tarkoittaa itseasiassa sitä, että ihmiset jätetään oman onnensa nojaan. Jos joku järjestelmä ei toimi, sitä pitää uudistaa. Myös kokonaisuuden hahmottaminen olisi tärkeää.
Hallitus valmistautuu toimiin
Hallitus sanoo toimenpideohjelmassaan, että se valmistautuu poikkeuksellisiin kansallisiin toimiin.
MTV Uutiset yritti tavoitella sisäministeriöstä asiantuntijaa kertomaan, mitä nämä kansalliset toimet olisivat, mutta yhteydenottopyyntöön ei vastattu. Jaakonsaari pitää ilmoitusta uhkailuna.
– Uudistamishenki olisi parempi kuin uhkailu. Suomelta ja muilta mailta kaivataan rakentavia ehdotuksia uudistamiseen. En tiedä Suomen virallista kantaa, mutta se mitä ohjelmassa lukee, on minusta uhkaus.
– Suomi ei ole koskaan ollut uhkaajien joukossa, se on ollut rakentajien joukossa ja mieluummin olisin nähnyt niin tässäkin, Jaakonsaari sanoo.
Dublin-asetus on ollut voimassa vuodesta 2003. EU-parlamentin jäsenet vaativat jo lokakuussa Dublin-asetuksen uudistamista pikaisesti ja uudistustyö onkin käynnissä. EU-komissio aikoo uudistaa Dublin-asetusta ensi vuoden kevääseen mennessä.

