Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jaakko heittää kylmän kiven vesille tänään – oikeasti uimavesien odotetaan vielä lämpenevän

5:29Suomen epätieteellinen seura heittää veteen kiven sijaan timantin jaakonpäivänä – MTV Uutiset selvittää paikan päällä, viilenevätkö vedet todella perinteen myötäKatso myös video: Viime vuonna Jaakko heitti kiven sijaan veteen jotakin muuta nimipäivänsä kunniaksi Helsingissä.
Julkaistu 25.07.2021 10:18

MTV UUTISET – STT

Tänään on Jaakon nimipäivä, ja vanhan uskomuksen mukaan Jaakko heittää kylmän kiven vesistöihin, minkä jälkeen uimavesien lämpötilat alkavat viiletä.

Jo perinteiseen tapaan Suomen Epätieteellinen Seura heittää kylmän kiven Presidentinlinnan edustalla olevaan merialtaaseen Helsingissä.

Seuran tiedotteen mukaan tänä vuonna merialtaaseen nakattava kivi on haettu Tammelan Torronsuolla sijaitsevalta Härksaaren kivilouhokselta. Torronsuon etelälaidan kalliopaljastumat osoittautuivat 1700-luvulla hyviksi kvartsinlähteiksi. Kvartsia louhittiin useista eri kohdista lasiteollisuuden tarpeisiin.

Uimavedet eivät vielä viilene

Ainakaan tänä vuonna sää ja sitä myöten uimavedet eivät ole viilentymässä vielä Jaakonpäivänä.

Ilmatieteen laitoksen päivystävän meteorologin Jani Parviaisen mukaan lämpenevien säiden myötä uimavesien odotetaan vielä lämpenevän.

Tällä hetkellä Etelä-Suomessa järvien lämpötila on 18:n ja 20 asteen tienoilla. Pohjoisessa uimavesien lämpötila on 15 asteen lähettyvillä.

–  Parilla asteella varmaan vielä lämpenee todennäköisesti, arvioi Parviainen.

Ilman lämpötila ja tuuliolosuhteet vaikuttavat suhteellisen nopeasti vesistöjen pintalämpötiloihin.

Tänä kesänä koetun pitkän hellejakson päättymisen jälkeen vesien lämpötilat ehtivät jo laskea jonkin verran. Tällä viikolla myös navakka pohjoistuuli on sekoittanut vettä saaden vesien pintalämpötiloja laskemaan.

Lisää aiheesta:

Se oli siinä! Uimavedet ovat tältä kesältä jo jäähtymässä: "Joku kävi jo kesäkuussa heittämässä kylmän kiven" Helle hellii, mutta uskaltaako meriveteen jo heittää talviturkin? Auringonottajat: "Se on siinä ja siinä"30-vuotinen perinne saa tänään jatkoa, kun Jaakon päivän kylmä kivi molskahtaa mereenAlkavatko vedet todella viiletä Jaakon nimipäivänä? Perinteisen kylmän kiven lisäksi veteen on lentänyt eriskummallisiakin esineitä Heittikö Jaakko sittenkin lämpimän kiven? Uimavesien lämpötilat lähtivät nousuunJaakko heittää kylmän kiven, mutta ei hätää – vesi lämpenee vielä!
KesäSääKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kesä
  • 22.10.15:24
    Liikenneonnettomuudet

    Lahden kolarisuman syyt selvillä

  • 23.9.10:50
    Sään pyörteissä

    Ensilumi on mätkähtänyt jopa elokuussa – näin se yleensä sataa eri puolilla Suomea

  • 17.9.12:22
    Kirjastot

    Jos kävit kesällä Kumpulan maauimalassa, kirjastokorttisi saattaa nyt olla tässä pinossa: "Ihan uusi ilmiö"

  • 11.9.18:24
    Sinilevä

    Syke: Kesän sinilevähavaintojen huippu ollut tällä viikolla

  • 9.9.05:00
    Sää

    Elokuu oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian kolmanneksi lämpimin