Jääkiekon Hall of Fame julkisti uusimmat jäsenensä

Joe Thornton
Joe Thornton pelasi urallaan yli 1700 NHL-ottelua.2020 Getty Images
Julkaistu 24.06.2025 22:48
Toimittajan kuva

Joni Vainio

joni.vainio@mtv.fi

Jääkiekon Hall of Fameen otetaan kahdeksan uutta jäsentä myöhemmin tänä vuonna.

Joe Thornton, Zdeno Chara, Duncan Keith, Alexander Mogilny, Jennifer Botterill, Brianna Decker, Jack Parker ja Daniele Sauvageau on valittu vuoden 2025 jäseniksi, Hall of Fame ilmoitti tiistaina.

Thornton, Chara ja Keith olivat ensimmäistä vuotta kelpoisia Hall of Fameen. Valittujen nimeämisseremonia on suunniteltu pidettäväksi 10. marraskuuta.

Thornton on kuusinkertainen All-Star-pelaaja ja hän voitti Hart Trophyn NHL:n arvostetuimpana pelaajana vuonna 2006 kaudella. Erikoiseksi tilanteen tekee se, että hän on ainoa pelaaja, joka voittanut kyseisen palkinnon pelattuaan kahdessa joukkueessa kauden aikana. Thornton edusti sekä Boston Bruinsia että San Jose Sharksia.

Thornton pelasi urallaan 1 714 ottelua Bruinsin, Sharksin, Toronto Maple Leafsin ja Florida Panthersin riveissä.

Thornton pelasi myös Kanadan olympiajoukkueessa vuosina 2006 ja 2010, joista jälkimmäisessä turnauksessa hän voitti kultaa Vancouverissa.

193-senttinen Chara auttoi Bruinsia voittamaan Stanley Cupin vuonna 2011 ja oli kuusi kertaa All-Star-pelaaj. Hän voitti Norris Trophyn NHL:n parhaana puolustajana Bruinsin riveissä vuonna 2009.

Chara, joka edusti Slovakiaa kolmissa olympialaisissa, pelasi 1 680 NHL-ottelua New York Islandersissa, Ottawa Senatorsissa, Bruinsissa ja Washington Capitalsissa.

Keith voitti kolme Stanley Cupia Chicago Blackhawksissa ja sai Norris Trophyn kahdesti. Hän voitti myös kaksi olympiakultaa Kanadan riveissä vuosina 2010 ja 2014.

Mogilny lopetti NHL:n kauden 2005–2006 jälkeen 16 vuotta kestäneen uran jälkeen, jonka aikana hän pelasi Buffalo Sabresissa, Vancouver Canucksissa, New Jersey Devilsissä ja Toronto Maple Leafsissa.

Mogilny teki urallaan yhteensä 1 032 tehopisteellä 990 NHL-ottelussa. Hän voitti ainoan Stanley Cupinsa New Jersey Devilsin riveissä vuonna 2000.

Kolme naista 

Jennifer Botterill voitti kolme olympiakultaa ja viisi MM-kultaa Kanadan paidassa. Winnipegiläinen Botterill oli myös nuorin pelaaja Kanadan olympiahopeaa voittaneessa joukkueessa vuoden 1998 olympialaisissa. Hän ilmoitti lopettavansa pelaajauransa vuonna 2011.

Brianna Decker auttoi Yhdysvaltoja voittamaan olympiakultaa vuonna 2018. Urallaan hän voitti kuusi MM-kultaa. Kolminkertainen olympiaedustaja Decker voitti Patty Kazmaier -palkinnon NCAA:n parhaana pelaajana vuonna 2012 Wisconsinissa.

Montrealissa syntynyt Daniele Sauvageau valmensi Kanadan olympiakultaan vuonna 2002 Salt Lake Cityssä. Hän voitti myös hopeaa vuoden 1998 talviolympialaisissa Naganossa, Japanissa.

Sauvageausta tuli myös ensimmäinen valmentaja Quebec Maritimesin nuorten jääkiekkoliigan historiassa kaudella 1999–2000, jolloin hänestä tuli Montreal Rocketin apuvalmentaja.

Jack Parker oli NCAA-liigan Boston University Terriersin pitkäaikainen päävalmentaja ja johti joukkuetta peräti 40 vuotta.

Tuoreimmat aiheesta

NHL