Suomen maastohiihtomaajoukkueen suorituskyvyssä varsinkin normaalimatkoilla on tällä hetkellä kammottava aukko Krista Pärmäkosken takana, arvioi MTV Sportin asiantuntija Jari Isometsä.
Jos Pärmäkosken viides sija poistettaisiin Lillehammerissa lauantaina hiihdetyn 10 kilometrin vapaan kisan tuloslistoilta, päivän paras suomalaissuoritus olisi ollut Susanna Saapungin 21. sija.
Isometsä kehuu Saapungin hiihtoa hyväksi – se olikin 26-vuotiaan hiihtäjän uran paras maailmancupissa – ja arvioi Pärmäkosken vedon rutiinisuoritukseksi.
Mutta mitä sen jälkeen? Iivo Niskanen oli 22:s, Laura Mononen 27:s ja Matti Heikkinen 30:s. Siinä maailmancupin pisteille yltäneet. Sijat 41, 51, 55, 61, 66, 69, 79 ja kolme keskeytystä täydensivät suomalaissaldon.
Lisäksi Suomi kilpailee Lillehammerissa käytännössä parhailla voimillaan. Kerttu Niskanen ja Riitta-Liisa Roponen eivät ole Norjassa mukana, mutta he eivät pysty tekemään merkittävää korjausliikettä joukkueen kokonaissuorituksessa.

