Yleisurheilun Timanttiliiga jatkuu illalla Oslossa Bislettin stadionilla. MTV Urheilun asiantuntija Tommi Evilä odottaa tuloksellisesti kovaa iltaa.
Naisten 100 metrin kisassa hallitseva olympiavoittaja St. Lucian Julien Alfred avaa ulkokautensa. Hän saa viivalle rinnalleen nimekkään joukon, johon kuuluvat muun muassa brittiläiset Dina Asher-Smith ja Daryll Neita.
Tommi Evilä veikkaa, että 24-vuotias Alfred ottaa Oslon illassa omansa.
– Vaikka rosteri on laadukas, kovimmat haastajat puuttuvat tässä kohtaa. Jos niin saa sanoa, aika paineettomasti Alfred pääsee oman juoksunsa tekemään.
– Ihan mielenkiintoista nähdä, mihin kellot pysähtyvät. Osloon on luvattu aika kivaa keliä ja jos etusuoralla on pikkaisenkin myötätuulta, ihan varmasti hän täräyttelee alle 11 sekunnin heti, Evilä povaa.
Kenestä veturi?
Illan muita tärppejä ovat esimerkiksi miesten 5000 metriä, jossa etiopialaiset Hagos Gebrhiwet ja Yomif Kejelcha tavoittelevat ugandalaisen Joshua Cheptegein ME-aikaa 12.35,36.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen
Kumpikin herroista on juossut juuri Oslossa alle 12.40, joten mahdollisuudet uuteen ME-aikaan ovat Evilänkin mukaan olemassa.
– Kyllähän se ennakkoasetelma on hyvin herkullinen. Ehkä Espanjan Thierry Ndikumwenayolta yrittää siinä sivussa parantaa Euroopan ennätystä.
Evilä pohtii, että kuka haluaa lähteä vetämään porukkaa, kun "maailman kovin jänis" Jakob Ingebrigtsen on pois. Hän väläyttää Kejelchan mahdollisuuksia toimia porukan veturina.
– Toki hän riskeeraa siinä, että Gebrhiwet tulee ja kuittaa lopussa. Toivotaan, että kaverit ovat sopineet, että tänään mennään päätyyn asti.
Warholm erikoismatkalla
Kotiyleisön kannalta illan kiinnostavinta antia on hieman erikoisempi miesten 300 metrin aidat, jossa nähdään Karsten Warholm. Norjalainen juoksi matkan maailmanennätyksen 33,05 Xiamenin Timanttiliigan osakilpailussa tämän vuoden huhtikuussa.
Warholmin ennätystä mielivät varmasti USA:n Rai Benjamin ja Brasilian Alison dos Santos, jotka nähdään illan kisassa mukana.
Benjamin voitti viime kesän Pariisin olympialaisissa 400 metrin aidoissa kultaa, Warholm hopeaa ja Dos Santos pronssia. Tommi Evilä uskoo, että ulkorataa juokseva Warholm ”tuntee poltteen selässään”.
– Nähdään todella kova kisa. Warholmille tulee todella kovaa painetta dos Santosilta, mutta etenkin Benjaminilta, joka ei varmasti lähde häviämään. Aika todennäköistä on, että jos on vähänkään olosuhdetta, mennään uuteen ME-aikaan.
Seipäässä uusi ME?
Oslossa nähdään myös seiväshyppääjä Armand ”Mondo” Duplantis, jolta voidaan käytännössä aina odottaa uutta ME-tulosta.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen
Helmikuussa hän paransi Ranskassa hallikisoissa omissa nimissä ollutta maailmanennätystään jo 11:nnen kerran. Tällä haavaa ME-tulos on 6,27m.
Oslossa Duplantis saa vastaansa Pariisin olympialaisten mitalistit USA:n Sam Kendricksin ja Kreikan Emmanouil Karaliksen. Evilä toivoo kreikkalaisen kirittävän Duplantista huipputulokseen.
– Hyppypaikkaa on jiirattu urheilijoille suotuisammaksi. Mahdollisuudet hypätä todella korkealta ovat olemassa. Olisi mukava nähdä useampi kaveri yli kuuden metrin.
– Jos kuuteen metriin mennään neljällä hypyllä, silloin on mahdollista, että Mondo hilaa riman jälleen uuteen ME-korkeuteen, Evilä pohtii.
Timanttiliiga jatkuu Oslon jälkeen tulevana viikonloppuna Tukholmassa, jossa myös Duplantis on mukana.
Suora lähetys Oslon Timanttiliigan kilpailusta käynnistyy MTV Katsomo+ Urheilu -palvelussa kello 21.