Iso-Britannian maalivahti joutunut ilman sateenvarjoa kiekkokuuron keskelle MM-turnauksessa: "Tämä on ollut hauskaa"

50692747
Tilanne oli USA-ottelussa täysin Iso-Britannian maalivahdin Ben Bownsin hallinnassa. AFP / Lehtikuva
Julkaistu 20.05.2019 14:14
Toimittajan kuva

Marko Leppänen

marko.leppanen@mtv.fi

@MarkoLeppnen

Pienempien maiden maalivahdit ovat saaneet huhkia kunnolla MM-kisoissa. Heistä työllistetyin on ollut nousijajoukkue Iso-Britannian maalivahti Ben Bown.

MAINOS

Jääkiekon MM-kisat C Morella!

Suomi – Saksa tiistaina 21.5. klo 13.15 C More Sport 1/MTV3

Kaikki ottelut suorana C Morella. Suoratoistona ottelut katsottavissa vain cmore.fi-palvelussa.

Vanhan sanonnan mukaan maalivahdit joutuvat joskus näkemään peleissä enemmän kumia kuin kuolleet eläimet moottoritiellä. Sen vertauksen voi heittää ainakin Bownsille. 

Bownsin hikisin urakka oli keskiviikkona, kun hän torjui USA:ta vastaan 65 laukauksesta 59. USA voitti ottelun 6–3. 

Bowns sanoi kuitenkin IIHF:n verkkosivujen haastattelussa, että hän pitää tiiviistä torjuntatahdista peleissä. 

– Voi kuulostaa vähän oudolta, mutta silloin minun ei tarvitse miettiä liikaa. Luet tilanteita, reagoit ja ennakoit. Olen tuntenut oloni hyväksi. Tämä on ollut hauskaa. 

Italia on päästänyt joukkueena eniten laukauksia kohti maalia (307). Italian  Andreas Bernard on torjunut Brownin jälkeen eniten kuteja (156). Neljä ottelua aloittanut Ranskan Florian Hardy on kolmantena 122 torjunnalla. 

Etelä-Korean maalivahti Matt Dalton torjui viime vuoden MM-kisoissa 258 laukauksesta 219. Jos Bown torjuu Ranskaa vastaan maanantaina vähintään 23 laukausta, hän ohittaa Daltonin määrän. 

Tällä vuosituhannella MM-kisoissa eniten torjuntoja ovat napanneet Tshekin Ondrej Pavelec (2011) ja Tanskan Sebastian Dahm (2016), jotka torjuivat 232 laukausta. 

Kaikkien aikojen ennätys yhdessä ottelussa maalia kohti ammutuissa laukauksissa on vuodelta 1950, jolloin Kanada laukoi kohti Belgian maalia 114 kutia – eli lähes kaksi laukausta minuuttia kohti. Niistä vedoista maaliin meni 33. 

Ben Bowns venyy ilmiömäiseen torjuntaan Saksaa vastaan. 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko