Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ismo Alanko paljastaa: Olen 20 kertaa päättänyt lopettaa

Ismo Alangon mielestä markkinointi on muusikon elämässä raskainta.
Ismo Alangon mielestä markkinointi on muusikon elämässä raskainta.MTV3
Julkaistu 06.03.2013 13:41(Päivitetty 06.03.2013 18:43)

Pitkän linjan muusikko kertoo joka levyn kohdalla päättäneensä lopettaa laulujen kirjoittamisen.

Ismo Alanko elää levynteon lempivaihettaan. Uusi levy Maailmanlopun sushibaari on saatu ulos ja kevään keikkaputki on käynnistymässä.

– Kaikki osuudet ovat omalla tavallaan hauskoja, mutta kaikki ikään kuin huipentuu keikailussa. Keikalla saa soittaa ja laulaa, bändi hitsautuu yhteen ja musiikki herää henkiin ihmisten keskellä, muusikko pohdiskelee.

Liika keikkailu voi miehen mukaan kuitenkin koitua kohtaloksi, ja kyllästyminen saattaa uhata, mikäli keikat muuttuvat puhtaaksi rutiiniksi.

– Kun keikkailee sopivissa määriin, tuntuu jokainen keikka suurelta tapahtumalta.

Kivan keikkailun lisäksi liittyy levyn julkaisemiseen myös yksi ikävä puoli. Markkinointi ja edustustehtävät ovat kokeneelle muusikolle se raskain vaihe.

– Se vain täytyy tehdä, sillä totta kai haluan, että ihmiset tietävät uudesta levystä ja toivon, että ihmiset löytäisivät sen. Jossain vaiheessa haastattelujen tekemistä alkaa kuitenkin tuntua siltä, että takki alkaa olla tyhjä.

Onko pitkän linjan muusikko joskus haaveillut tekevänsä työkseen jotain ihan muuta?

– Enpä oikeastaan. Musiikki on kuitenkin loppujen lopuksi rajaton temmellyskenttä.

Mies myöntää kuitenkin, että pitkä ura on pitänyt sisällään myös lukuisia kriisejä.

– Mietin joka kerta, kun levy tulee ulos, että en tee ikinä enää tällaista musiikkia.

– Laulunkirjoittaminen on asia, jonka kanssa kriiseilen aina. Olen 20 kertaa elämässäni päättänyt lopettaa laulujen kirjoittamisen ja alkaa tehdä jotain ihan toisenlaista musiikkia. Kuitenkin aina palaan siihen jotenkin, muusikko nauraa.

Ismo Alanko Huomenta Suomessa (6.3.2013)

Sumo video id

(MTV3 - MIRKA MOILANEN)

Lisää aiheesta:

Reino Nordin koronatilanteesta: "Edessä on sellainen savotta, ettei tämä pelkällä laulamalla ratkea"Ensimmäisen soololevynsä julkaiseva Nightwish-basisti Marko Hietala jätti alkoholin vuosia sitten: "Silloin pelotti, että minusta tulee erakko"Huumekäryistä uran huipulle – Reino Nordinin hullu vuosi palkittiin Emma-ehdokkuuksilla: ”Saan energiaa raittiudesta”RAJA ponkaisi soolouralle Uniklubin riveistä: "Olen ääripäiden ihminen"Paluun tekevä Jimi Pääkallo tunnustautuu työnarkomaaniksi: ”Olen altis burnouteille” Anssi Kela juhlii 30-vuotista uraansa: ”Olen joutunut tinkimään yksityisyydestäni”
Ismo AlankoMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Ismo Alanko
  • 13.7.12:04
    Rolling Stones

    Kari Nieminen on rakentanut kitaroita The Rolling Stonesille ja ZZ Topille

  • 28.6.13:58
    Blind Channel

    Blind Channelista eronnut Joel Hokka uudessa kokoonpanossa – mukana muitakin tunnettuja muusikkoja

  • 20.03.202408:54
    Kirjallisuus

    Katja Kettu MTV:lle: "En lähde tähän hippasteluun" – kustantamo ei löytänyt vahvistusta kiusaamisväitteille

  • 15.10.202307:02
    Rolling Stones

    Kari Nieminen on monelle kansainväliselle musiikkitähdelle tuttu, vaikkei ole itse muusikko laisinkaan – soitinrakentaja paljastaa, miten isoihin staroihin saa yhteyden

  • 01.06.202306:55
    Musiikki

    Ismo Alangon bändikaverit tekivät aikoinaan Zen Cafén jäsenille festarikepposen: "Siitä tuli kallis lasku"