Signaporen yliopisto on tehnyt mallinnuksen, joka kuvaa koronapandemian päättymisajankohtaa eri maissa. Yliopiston mallinnuksen mukaan Suomessa koronasta ei enää kärsitä elokuun 26. päivän jälkeen.
Iltasanomien haastatteleman Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin (HUS) hallintoylilääkäri Teppo Heikkilän mukaan ennuste on toiveikas.
– Kyllä se jossain määrin optimistiselta tässä vaiheessa kuulostaa, Heikkilä arvioi Ilta-Sanomille.
– Periaatteessa mallinnus voi olla mahdollinen, mutten tässä vaiheessa luottaisi siihen ainakaan meidän toiminnassa. Me ajattelemme, mitkä ovat ne huonoimmat skenaariot ja varaudumme niihin, Heikkilä sanoo.
Heikkilän mukaan viruksesta saadaan kaiken aikaa uutta tietoa ja mallinnukset tarkentuvat.
Mitään varmaa sen enempää Suomen kuin maailmankaan tilanteesta Heikkilä ei kuitenkaan uskalla sanoa. HUSin ennusteen mukaan Suomessa epidemia jatkuu kuitenkin elokuuta pidemmälle.