Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Iranin armeijan ydinohjelman oletettu johtaja murhattu – teon ajankohta liittynee Trumpin päättyvään kauteen

Julkaistu 27.11.2020 17:45

MTV UUTISET - STT

Iranilainen ydinvoimatutkija Mohsen Fakhrizadeh on murhattu, Iranin puolustusministeriö kertoi lausunnossaan perjantaina.

Fakhrizadehia on pidetty Iranin armeijan ydinaseohjelman johtajana. Esimerkiksi Israelin presidentti Benjamin Netanjahu on kutsunut häntä Iranin ydinohjelman isäksi.

Murha tehtiin Absardin kaupungissa Damavandin alueella pääkaupunki Teheranin itäpuolella. Ministeriön mukaan Fakhrizadehia kuljettanut auto pysäytettiin tienvarsipommilla, minkä jälkeen hänet ammuttiin tulitaistelun päätteeksi. Hän kuoli vammoihinsa myöhemmin sairaalassa. Myös Fakhrizadehin turvamies haavoittui iskussa.

Vastaavista murhista Iranissa on epäilty Israelin tiedustelupalvelua Mossadia, ja Israel on tiettävästi yrittänyt murhata Fakhrizadehin aiemminkin. Iranin ulkoministerin Javad Zarifin mukaan myös nyt onnistuneessa Fakhrizadehin murhassa on vakavia viitteitä Israelin osallisuudesta.

Israel ei kommentoinut asiaa.

Zarif nimitti murhaa terroriteoksi ja vaati myös länsimaita tuomitsemaan sen.

Iran vannoi kostoa

Iranin korkeimman johtajan Ali Khamenein avustaja vannoi Iranin kostavan Fakhrizadehin murhan, Guardian kertoo.

Murhan tapahtuma-aika tuskin on sattumaa. Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin kausi on päättymässä, ja Trump on ollut Iranin arkkivihollisten Israelin ja Saudi-Arabian vankkumaton tukija. Monen iranilaisviranomaisen mukaan Trump on halunnut heikentää Irania vielä ennen kuin luopuu tehtävästään.

Murhan jälkeen Trump uudelleentviittasi uutisia Fakhrizadehin kuolemasta, mutta ei kommentoinut niitä.

New York Times kertoi aiemmin tässä kuussa, että israelilaiset olisivat tappaneet Yhdysvaltojen käskystä terroristijärjestö al-Qaidan kakkosmiehen Teheranissa. Iran on kiistänyt väitteen ja sanonut, ettei maassa ole ollut al-Qaidan jäseniä.

IranYdinaseetUlkomaat

Lisää aiheesta:

Ex-presidentti: Iran jahtasi Israelin vakoojia erikoisryhmällä, jota johtikin Israelin MossadIran: Ydintutkijan murhan takana Israel ja ulkomailta toimiva oppositioryhmä"Kuin toimintaelokuvasta" – Iranilaisen ydinvoimatutkijan salamurhasta hurjia väitteitä, joihin liittyvät etäohjattava konekivääri, räjähdys ja tarkka-ampujiaSurmattu ydinvoimatutkija haudataan tänään Iranissa – Iran on syyttänyt surmasta IsraeliaTutkija varoittaa, että perjantainen salamurha saattaa toistua – "Iranille nöyryyttävää, että näin merkittävä henkilö on onnistuttu surmaamaan"Iran vannoo kostavansa ydinvoimatutkijansa surman: "Tulemme iskemään kuin salama"

Tuoreimmat aiheesta

Iran
  • Eilen05:02
    Ympäristö

    Näky kuin toiselta planeetalta: "Verisade" värjäsi maiseman punaiseksi Persianlahdella

  • 13.12.10:08
    Polttoaine

    Iran valtasi tankkerin Omaninlahdella

  • 15.11.14:00
    Ulkomaat

    Iran on kaapannut laivan

  • 8.11.15:48
    Ilmastonmuutos

    Iran kärvistelee kuivuuden kourissa: Asiantuntijoilta synkkä arvio ääri-ilmiöistä

  • 31.10.05:32
    Ydinaseet

    Iran mollaa Trumpia ydinkokeista: Taantumuksellista ja vastuutonta