Iranin presidentti on hyväksynyt yhteistyön keskeyttämistä koskevan lain.
Iranin presidentti Masoud Pezeshkian on hyväksynyt lain, joka keskeyttää maan yhteistyön kansainvälisen atomienergiajärjestö IAEA:n kanssa. Asiasta kertoo Iranin valtiontelevisio.
Laki astuu voimaan presidentin hyväksynnän myötä.
Iranilaisen median julkaiseman lakitekstin mukaan lainsäädännön tavoitteena on varmistaa tuki Iranin islamilaisen tasavallan "luontaisille oikeuksille" ja uraanin rikastamiselle.
Iranin parlamentti äänesti yhteistyön jäädyttämisen puolesta viime viikolla. Israel ja Yhdysvallat olivat aiemmin tehneet ilmaiskuja Iraniin, muun muassa useisiin ydinlaitoksiin.
Iranin edustajat ovat arvostelleet atomienergiajärjestöä jyrkästi siitä, ettei se ole tuominnut iskuja.
Arvostelun kohteena on ollut myös järjestön viime kuussa hyväksymä päätöslauselma, jossa Irania syytetään sen ydinohjelmaa koskevien velvoitteiden laiminlyömisestä.
Iran on uhannut irtautua myös kansainvälisestä ydinsulkusopimuksesta, jonka valvominen on IAEA:n tehtävä.
Israel: Kaikki keinot käyttöön
Israelin ulkoministeri Gideon Saar kommentoi Iranin toimia vaatimalla kansainvälistä yhteisöä hyödyntämään "kaikkia sen käytettävissä olevia keinoja" Irania vastaan.
Saar kehottaa viestipalvelu X:ssä julkaisemassaan viestissä Saksaa, Ranskaa ja Britanniaa palauttamaan kaikki Iranin vastaiset pakotteensa.
Israel ja jotkut länsimaat ovat pitkään syyttäneet Irania ydinaseen kehittämisestä. Iran on toistuvasti kiistänyt väitteen.
Sotatoimet Iranin ja Israelin välillä päättyivät aselepoon viime viikolla. Iranissa kuoli sotatoimien seurauksena yli 900 ihmistä. Iranin vastaiskuissa kuoli 28 ihmistä Israelissa.
Yhdysvallat on väittänyt sen iskujen tuhonneen Iranin ydinohjelman, mutta iskujen aiheuttamien vahinkojen laajuus on toistaiseksi epäselvä.
Päivitys 2.7.2025 kello 14.09: laajennettu juttua STT:n tietojen pohjalta.