Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Muovailuvaha apuna – iPhonen sormenjälkitunnistinta onnistuttiin huijaamaan

Julkaistu 29.02.2016 13:44
Toimittajan kuva

Janne Laakso

janne.laakso@mobiili.fi

LaaksonJanne

Kiinalaisen startup-yritys Vkanseen johtaja Jason Chaikin esitteli tällä viikolla, kuinka iPhonen sormenjälkitunnistin on huijattavissa muovailuvahaa käyttämällä. Chaikin teki sormestaan tarkan muotin ja muotin avulla loi muovailuvahasta jäljitelmän sormestaan. Tuon jäljitelmän avulla Chaikin onnistui avaamaan puhelimen lukituksen sormenjälkitunnistinta käyttäen.

Sormenjälkitunnistimen huijaaminen ei ole täysin ennenkuulumatonta, sillä iPhone 5s:ssä käytetty ensimmäinen Touch ID -tunnistin saatiin aikoinaan huijattua hyvin tarkalla jäljennöksellä sormenjäljestä, ja vastaava temppu toimi myös ainakin Samsung Galaxy S5:n tunnistimen huijaamiseen.

Chaikinin tempauksen taustalla oli Vkanseen itse patentoiman teknologian esittely. Vkansee on kehittänyt tunnistimen, joka voi lukea sormenjäljen lasin läpi, eli puhelimessa tunnistin voitaisiin sijoittaa etupaneelin taaksen, sen sijaan että sitä varten pitäisi tehdä lasiin aukko. Lisäksi Vkansee kehuu heidän tunnistimensa käyttävän ”kolmannen asteen yksityiskohtia” sormenjäljen tunnistamiseen, tehden siitä erityisen tarkan. Tunnistimen sanotaan toimivan myös märän sormen tunnistamiseen, mikä nykyisin käytössä oleville tunnistimille on ongelma.

Niin Chaikinin käyttämässä muovailuvahatempussa kuin aiemmissakin sormenjälkitunnistimien huijaamisissa merkityksellistä on, että ne vaativat aikaa, vaivaa ja valmisteluja ennen tunnistimen huijaamista. Lisäksi esimerkiksi juuri iPhonen kohdalla tunnistinta voi yrittää höynättää vain muutaman kerran, sillä viiden epäonnistuneen yrityksen jälkeen laite vaatii pääsykoodin syöttämistä. Peruskäyttäjille ja arkisiin tilanteisiin sormenjälkitunnistimet ovat varsin käteviä laitteitapuhelimien suojaamiseen.

NBC Newsin artikkelissa kerrotaan, kuinka puhelinvalmistajat tutkivat jatkuvasti uusia keinoja laitteiden biometriseen suojaamiseen. Turvallisuusvaatimukset nousevat koko ajan, kun mobiililaitteisiin on yhdistetty esimerkiksi maksumahdollisuuksia, ja laitteilla voidaan siirtää suuriakin rahasummia.

Lisää aiheesta:

Samsungin Galaxy S10 -puhelinten ultraäänisormenjälkilukijaa huijattiin 3D-tulostetulla sormella3D-tulostettu kasvomalli huijasi useimpien älypuhelinten kasvojentunnistusta – testatuista ainoastaan iPhone ei auennutTässä on ensimmäinen älypuhelin sormenjälkilukijalla näytössä – Vivo esitteli odotetun uutuutensaKaksi kysymystä Applen Face ID:stä sai vastauksen – näin kasvotunnistuksen saa nopeasti estettyäNäin tuleva huippu-iPhone tunnistaa kasvosi - tulossa täysin uusi ratkaisuLG yhdisti sormenjälkitunnistimen näyttölasiin – ei erillistä painiketta
PuhelimetDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Puhelimet
  • 8.10.12:51
    Matkailu

    Vakuutusyhtiö listasi yleisimmät matkatavaravahingot – tietyt iPhonet korostuvat tilastoissa

  • 4.10.08:33
    Turvallisuus

    Ethän lataa puhelinta näin? Voit hoksata mokasi, kun olet jo hengenvaarassa

  • 27.9.16:12
    Eija-Riitta Korhola

    Härskit vanhukset varastivat Eija-Riitta Korholan puhelimen: "Luulin höperöksi mummoksi"

  • 25.9.10:15
    Näkö

    Miten sokea lukee tekstiviestin? Näkövammainen Sari kertoo

  • 17.9.18:58
    iPhone

    Tuoreesta iPhonesta saa pulittaa jopa 2 500 euroa – asiantuntijalta tyrmäys