Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

IL: Venäjä on ostanut Suomesta kiinteistöjä sotilaskäyttöön

Venäläisiä tunnuksettomia joukkoja piirittämässä ukrainalaista varuskuntaa Perevalnojen kylässä Krimin niemimaalla Ukrainassa 17. maaliskuuta 2014.
Venäläisiä tunnuksettomia joukkoja piirittämässä ukrainalaista varuskuntaa Perevalnojen kylässä Krimin niemimaalla Ukrainassa 17. maaliskuuta 2014. Lehtikuva
Julkaistu 01.11.2016 06:03(Päivitetty 01.11.2016 07:12)

MTV UUTISET

Suojelupoliisi Supo epäilee venäläisten ostaneen Suomesta kiinteistöjä sotilaallisiin tarkoituksiin. Asiasta kirjoittaa Iltalehti.

Iltalehden mukaan Supo epäilee, että ulkomaalaisten Suomesta ostamia kiinteistöjä saatetaan käyttää tunnuksettomien joukkojen majapaikkoina. Lisäksi niitä voitaisiin käyttää kriisitilanteissa liikenneväylien sulkemisessa.

Myös Venäjän ja Suomen kaksoiskansalaisten asema huolestuttaa Supoa. Sen mukaan kaikkien Venäjän kansalaisten, myös kaksoiskansalaisten, on Venäjän lakien mukaan autettava maan turvallisuusviranomaisia.  

Iltalehti kertoo, että asia tulee ilmi Supon eduskunnan hallintovaliokunnalle toimittamasta lausunnosta. Siinä ei nimetä Venäjää suoraan, mutta lehden mukaan lausunnon asiayhteydestä selviää, että Supo tarkoittaa Venäjän Suomessa tekemiä maakauppoja.   

Lisää aiheesta:

Suomi haluaa kieltää kiinteistökaupat myös valkovenäläisiltä
Yle: Supo ehdottaa vieraan valtion puolesta tapahtuvan informaatiovaikuttamisen kriminalisointia
AL: Hallitus ja presidentti ovat epäilleet jo vuodesta 2014 Airiston Helmen kiinteistöjen käyttöä – Suojelupoliisin päällikkö ilmaisi huolensa kaksi vuotta sitten
Maakaupat edelleen suojelupoliisin mielenkiinnon kohteena – epäilyttäviä etenkin kaupat, joissa ei näytä olevan liiketaloudellista logiikkaa
IL: Puolustusministeri jakaa Supon huolen Venäjän maakaupoista
IL: Supo epäilee Venäjän ostaneen Suomesta kiinteistöjä sotilailleen – Puolustusvoimilta raportti aiheesta alkuvuodesta
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 00:45
    Syntyvyys

    Yhä harvempi haluaa lisää lapsia – jaksaminen huolettaa vanhempia

  • 00:01
    Sauli Niinistö

    Tällainen Vladimir Putin on kulissien takana – Sauli Niinistö kertoo uutuuskirjassa "venäläisistä vihjeistä"

  • 00:01
    Sauli Niinistö

    Sauli Niinistöltä paljastus jäänmurtajakaupoista: "Olin yllättynyt, miten hyvin Sanna Marin osuutensa hoiti"

  • Eilen21:48
    Kadonneet

    Espoossa kadonnut nainen löytyi

  • Eilen21:01
    Vietnam

    Stubb isännöi Vietnamin kommunistisen puolueen pääsihteeriä