Noin kuukausi sitten innolla odotettu retki uimarannalle tyssäsi alkuunsa, kun tamperelainen Iiro Peltola huomasi sähköpyöränsä kadonneen taloyhtiön varastosta. Varastossa ollut toinen sähköpyörä ei ollut varkaalle kelvannut eikä murtojälkiä muutenkaan näkynyt.
Hetken Peltola jo mietti, että onko hän itse unohtanut noin 2500 euron arvoisen pyöränsä jonnekin, mutta hetken pohdinnan jälkeen hän ymmärsi, että nyt on ollut röyhkeä varas asialla.
Peltola teki rikosilmoituksen, johon poliisi vastasi nopeasti, ettei pyörävarkauksia pystytä juurikaan tutkimaan, jollei johtolankoja tai epäiltyä ole tiedossa. Peltola teki ilmoituksen vakuutusyhtiöön, josta hän sai korvauspäätöksen nopeasti.
Hän sai alleen uuden menopelin, mutta pyörävarkaus painoi silti mieltä.
– Se oli maantiemallin pyörä, johon oli sähkösarja laitettu jälkiasennuksena. Vaikka siitä ei itselleni taloudellista tappiota tullut, niin silti se varkaus ärsytti edelleen. 
Artikkeli jatkuu kuvan jälkeen

