Moni nuori on kasvanut kosketusnäytöllinen älylaite kädessään. Tämä näkyy huimana kirjoitusnopeutena, osoittaa uusi tutkimus.
Tuoreen tutkimuksen perusteella ihmiset tekstaavat nykyään lähes yhtä nopeasti kuin kirjoittavat tietokonenäppäimistöllä. Aalto-yliopiston, Cambridgen yliopiston ja ETH Zürichin tutkijat huomasivat, että älypuhelimella kirjoitetaan enää noin 25 prosenttia hitaammin kuin tietokoneen QWERTY-näppäimistöllä.
– Testissä ne, jotka käyttivät kirjoittamiseen molempia peukaloita, ylsivät keskimäärin 38 sanaan minuutissa. Se on vain 25 prosenttia vähemmän kuin keskimääräinen nopeus perinteisellä näppäimistöllä, mikä on hämmästyttävä tulos, kertoo tutkijatohtori Anna Feit ETH Zürichista tiedotteessa.
Nopein kirjoittaja ylsi kahden peukalon taktiikalla 85 sanan minuuttivauhtiin. Harjaantuneet tietokonenäppäimistön käyttäjät yltävät noin sataan sanaan minuutissa.
Löydökset perustuvat yli 37 000 ihmisten älypuhelimella tekemään kirjoitustestiin. Mukana oli edustajia ihmisiä kaikista ikäryhmistä ja yhteensä 160 maasta. Suurin osa osallistujista oli yhdysvaltalaisia parikymppisiä naisia. Testi oli englanninkielinen. Kirjoitusnopeuden lisäksi tutkimuksessa tarkasteltiin esimerkiksi kirjoitusvirheiden määrää.