(Fs-Film 2005)

(Fs-Film 2005)

Vieläkö viime syksyn Idols-koelaulujen kamalimmat esitykset naurattavat? Jos naurattava, uudella Idols-dvd:llä niitä on enemmän kuin tarpeeksi. Fremantle-median ja FS-filmin julkaisema dvd leipoo samalle levylle viime syksyn pahimmat ja parhaimmat Idols-kokelaat.
Levy koostuu kymmenistä irrallisista videopätkistä, yhtenäistä ohjelmakokonaisuutta tai dokumenttia ei kukaan ole ehtinyt tai viitsinyt aineistosta rakentaa.
Levyn pääosassa ovat tietenkin syksyn seitsemän finalistia Pauliinasta Ilkkaan. Levyltä löytyvät lyhyet pätkät kunkin finalistin koelauluista sekä osa finaaliesityksistä. Koelauluja ei näytetä kokonaan, ja Lumen teatteriviikonlopun mielenkiintoiset esitykset, samoin kuin ratkaisevat semifinaaliesitykset, sivuutetaan kokonaan. Levyltä löytyvä finalistien profiili on sekalaisistä pätkistä kokoon kyhätty paketti esiintyjän onnistumisen ja epäonnistumisten hetkistä. Profiilin taustalla soitetaan tunnettujen tähtien musiikkipätkiä, mutta itse finalistien esiintymistaitojen karttumista ei profiilista, eikä muualtakaan levyltä löydy.
Koelaulut-osio koostuu lähes yksinomaan televisiossa kymmeniä kertoja esitetyistä surkeimmista koelauluista. Kaiken kaikkiaan levyn sisältö on kasa televisiossa puhkikulutettuja pätkiä, joiden parasta ennen –päivämäärä on mennyt umpeen jo viime syksynä. Vai ketä vielä kiinnostaa jonkun Ibi Loven riehuminen tai tuomari Kim Kuusen tölväisyt?
Ekstroista löytyy juontajien kertakäyttöhuumoria, tuomareiden esittelyitä sekä lisää tuomareiden ja toiveikkaiden koelaulajien välisiä yhteenottoja. Ainoa vähän mielenkiintoisempi osio on dokumentti finalistien yhteisen musiikkivideon tekemisestä.
Yhtään dvd:tä varten editoitua uutta materiaalia ei levyllä ole, vaikka ohjelmaan kuvatuista tuhansista tunneista olisi varmasti saanut koottua hyvinkin mielenkiintoisen ja hauskan ohjelman. Finalistien ystävät saavat tietysti oman annoksensa idoliensa esityksiä, mutta näistäkin pätkistä olisi voinut rakentaa paljon järkevämmän kokonaisuuden. Mutta tämän levyn tarkoitus ei selvästi ole ollutkaan laadukkaan musiikki-dvd:n tekeminen, vaan rahojen kerääminen Idols-huuman jälkimainingeissa.
teksti: Mikko Suhonen