Yhdysvalloissa Floridaa riepotellut hurrikaani Milton on jättänyt jälkeensä pelättyä vähäisemmät jäljet. Keskiviikkoiltana Floridaan rantautuneen hurrikaanin pelättiin aiheuttavan jopa katastrofaalista tuhoa, jolta osavaltio näyttää kuitenkin välttyneen.
Myrsky aiheutti kuitenkin ainakin 11 kuolonuhria sekä aineellista tuhoa. Floridassa on kärsitty tulvista ja sähkökatkoista, ja kaatuneet puut ja sähkölinjat ovat tukkineet teitä. St. Petersburgissa myrsky repi mukaansa osan baseball-stadionin katosta.
Yli 2,5 miljoonaa asiakasta oli edelleen ilman sähköä perjantaina aamupäivällä Suomen aikaa, käy ilmi sähkökatkoja seuraavalta poweroutage.us -sivustolta.
Lue myös: MTV hurrikaanituhojen keskellä: Paikallisilta painava viesti valheita syytävälle Trumpille
Myrsky kulki Floridan läpi lännestä itään paikallista aikaa keskiviikon ja torstain välisenä yönä. Kategorian kolme hurrikaanina rantautunut hirmumyrsky laantui edetessään kategoriaan yksi.
– Myrsky oli huomattava, mutta tämä ei onneksi ollut pahin mahdollinen skenaario, sanoi Floridan kuvernööri Ron DeSantis lehdistötilaisuudessa.