Meksikossa Baja Californian osavaltion viranomaiset ovat sulkeneet satamia ja uimarantoja hurrikaani Genevieven rymistäessä kohti niemimaata. Genevieven myrskytuulet ovat puhaltaneet kovimmillaan yli 53 metriä sekunnissa.
Saffirin-Simpsonin viisiportaisella hurrikaaniasteikolla Genevieve on nyt luokkaa kolme, mutta myrsky käväisi voimakkuudeltaan myös neloskategorian puolella.
Myrskyn kerrotaan olleen Suomen aikaa aamukuuden pintaan noin 390 kilometriä Baja Californian -niemimaan eteläisimmän kärjen eteläpuolella. Hurrikaani liikkui luoteeseen noin 17 kilometrin tuntivauhtia, kertoi Yhdysvaltain kansallinen hurrikaanikeskus NHC uutistoimisto AFP:n mukaan.
NHC:n verkkosivujen mukaan Genevieven keskuksen ennustetaan pyyhkäisevän niemennokan ohitse sen länsipuolelta. Myrskyn odotetaan kuitenkin tuovan trooppisia myrskyolosuhteita osavaltion eteläosiin.
Myrskyolosuhteiden uskotaan alkavan paikallista aikaa keskiviikkona iltapäivällä. Myrskyolosuhteet voivat siirtyä sittemmin torstain myötä luodetta kohden.
Hurrikaanikeskuksen mukaan myrsky olisi pakenemassa Tyynellemerelle perjantain aikana. NHC:n mukaan myrskyn voimakkuudessa ei tapahtune liiemmin muutoksia seuraavan päivän aikana. Torstaina ja perjantaina myrskyn uskotaan heikentyvän.
Rantalomakohde Cabo San Lucasin satama ja rannat on suljettu hurrikaanin alta, paikalliset viranomaiset kertoivat. Cabo San Lucas on yksi Meksikon suosituimmista turistikohteista.
Satamia on suljettu myrskyn vuoksi yhteensä viidessä osavaltiossa Meksikon Tyynenmeren puoleisella rannikolla.