Yhdysvaltain ja EU:n tullisopu tietää merkittävää muutosta autoteollisuuden kannalta. Yhdysvaltalaisten autojen hinta voisi laskea jonkin verran, mutta yksityiskohdat ovat edelleen epäselviä.
Yhdysvallat ja EU:n saivat vastikään aikaan tullisovun. Sopimus alentaa merkittävästi tullimaksuja valtaosalle EU:hun tuotavista amerikkalaistuotteista.
Kuitenkin useiden tuotteiden osalta yksityiskohdat ovat yhä epäselviä, ja erityisesti autojen kohdalla tiedot vaihtelevat. Reutersin mukaan EU:n tullimaksu amerikkalaisautoille olisi laskemassa 10 prosentista 2,5 prosenttiin, mutta virallista vahvistusta ei toistaiseksi ole saatu.
Voisiko jenkkiautoja siis ostaa pian Suomessakin aiempaa halvemmalla, jos Yhdysvalloista tuotavien autojen tullit laskisivat merkittävästi?
– Se ei hirveästi kyllä vaikuta. Teoriassa puhutaan ehkä satasista. Kokonaishinta kun muodostuu kuitenkin paljon muustakin kuin siitä tullattavasta hinnasta, Autotuojat ja teollisuus ry:n toimitusjohtaja Tero Kallio sanoo.
Kallion mukaan amerikkalaisille autoille ei Euroopassa ole kovin paljon kysyntää niiden suuren koon ja kulutuksen vuoksi. Käytännössä Ford ja Tesla ovat ainoita merkittäviä Yhdysvaltalaisia autovalmistajia EU:ssa, mutta niidenkin tuotanto tulee pääosin Euroopasta.
EU-autoille raju tullinousu
Euroopan komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen ja Yhdysvaltain presidentti Donald Trump sopivat sunnuntaina, että suurimmalle osalle Euroopasta Yhdysvaltoihin vietävistä tuotteista asetetaan yleinen 15 prosentin tullitaso. Tämä koskee myös eurooppalaisia autoja.
Aiemmin tullitaso oli 2,5 prosenttia, mutta huhtikuussa Trump nosti autotullit hetkellisesti 27,5:een prosenttiin.
Tullisopimus tuo markkinoille vakautta ja ennakoitavuutta, mutta iskee silti kovasti eurooppalaisiin autonvalmistajiin. Niiden tilanne markkinoilla on jo valmiiksi haasteellinen esimerkiksi EU:n tiukentuneiden päästövaatimusten ja kiinalaisautojen rynnistyksen vuoksi.
– Ei se varmasti vahvista eurooppalaisten tuontiautojen asemaa ainakaan Yhdysvaltain markkinoilla, koska on kuitenkin 12,5 prosentin nousu vuoden alkuun nähden, Kallio sanoo.
Kuluttaja maksaa
Yhdysvallat on eurooppalaisille autonvalmistajille erittäin tärkeä vientikohde kattaen yli viidenneksen koko eurooppalaisesta autoviennistä. Pientä positiivista näkymää voi tuoda se, että EU:sta Yhdysvaltoihin tuotavien autojen tullitaso on ainakin tällä hetkellä matalampi kuin esimerkiksi Meksikosta tai Kanadasta tuotavien autojen.
Uudet tullit osuvat joka tapauksessa erityisen kovasti yhdysvaltalaiseen kuluttajaan.
– Totta kai valmistajat yrittävät sitä vaikutusta tasata esimerkiksi globaaliin myyntiin ja marginaaleihin, ettei se hinnannousu olisi Amerikan markkinoilla ihan niin paljon kuin tullinousu. Mutta varmasti osa vyöryy myös kuluttajahintoihin, Kallio arvioi.