Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hongkongissa ammuttiin mielenosoittajaa ja sytytettiin ihminen tuleen

2:16Poliisi ampui naamioitunutta protestoijaa vatsaan Hongkongissa – mies on kriittisessä tilassaKerroimme aiemmin tänään, että poliisi ampui Hongkongissa mielenosoittajaa rintaan.
Julkaistu 11.11.2019 17:32

MTV UUTISET – STT

Hongkongin mielenosoitukset äityivät tänään poikkeuksellisen rajuiksi sen jälkeen, kun sosiaalisessa mediassa levisi video, jossa poliisi ampui naamioitunutta mielenosoittajaa rintaan. Sairaalalähteet vahvistivat, että hoitoon oli tuotu 21-vuotias mies, jolla oli ampumahaava. Hänen tilansa oli kriittinen.

Lue myös: Hongkongin poliisi käytti jälleen kyynelkaasua mielenosoittajiin ja ampui vesitykeillä – useita protestoijia pidätetty

Lisäksi sosiaalisessa mediassa levisi myös toinen video, jossa naamioitunut mielenosoittaja kaataa palavaa nestettä miehen päälle ja sytyttää hänet tuleen. Hongkongin aluejohtaja Carrie Lam kuvaili tekoa "täysin epäinhimilliseksi". Mies sai hengenvaaralliset palovammat.

Mielenosoittajat usuttivat maanantaina ihmisiä jatkamaan mielenilmauksia myös tiistaina.

Hongkongin mielenosoitukset ovat jatkuneet jo viiden kuukauden ajan. Ne alkoivat sen jälkeen, kun aluehallinto yritti ajaa läpi luovutuslain, joka olisi sallinut rikoksesta epäiltyjen luovuttamisen Manner-Kiinaan. Laki on sittemmin peruttu, mutta mielenosoitukset ovat jatkuneet.

Lisää aiheesta:

Yhteenotot Hongkongin kiistakampuksella jatkuvat – tulipalo roihuaa kampuksen sisäänkäynnilläMielenosoittajan ampuma nuoli osui poliisiin – mielenosoitukset yltyneet rajummiksi tällä viikolla HongkongissaRaju tilanne näkyy videolla: Poliisi ampui mielenosoittajaa Hongkongissa – mies on kriittisessä tilassaHongkongissa useita spontaaneja mielenilmauksia – tuhannet kokoontuivat tukemaan poliisin luodista saanutta tyttöäMielenosoitukset jatkuvat Hongkongissa: "Me olemme kaupungin tulevaisuus, joten on meidän vastuullamme pelastaa se"Mielenosoittaja putosi eilen kerrostalon katolta Hongkongissa – 35-vuotias mies nousemassa luovutuslakia vastustavien symboliksi
HongkongVäkivaltaMielenosoitusUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Hongkong
  • 12.8.13:50
    Finnair

    Helsinki-Vantaalla kolaroinut Finnairin kone yhä korjaamatta – vaikutuksia ainakin kahteen pitkään lentoon

  • 5.8.14:52
    Sää

    Taivas repesi Hongkongissa – portaat muuttuivat vesiputouksiksi

  • 15.10.202407:00
    Luonto ja eläimet

    Mysteerikuolemat sulkivat Hongkongin eläintarhan osittain – jo yhdeksän apinaa kuollut

  • 28.09.202418:28
    Luonto ja eläimet

    Jättiläispanda synnytti pandakaksoset – tärkeä hetki tallentui videolle

  • 13.04.202421:04
    Salakuljetus

    Kullan salakuljettajilta lähes täydellinen rikos Hongkongissa: Spraymaali petti