I can’t live without you! Rakkauden pakonomaista takertumista voi tutkia esimerkiksi populäärimusiikissa. Kauniitakin rakkauden kuvauksia on olemassa.
– Kaikkien rakkauden muotojen pohjalla on lähimmäisenrakkaus, työterveyspsykologi Jouni Luukkala kuvaa.
Näin rakkautta ovat luonnehtineet rakkausprofessorina tunnettu Kaarina Määttä ja Satu Uusiautti.
Olemassa on rakkauden eri lajeja: rakkaus vanhempiin, lapsiin, työhön, harrastuksiin tai luontoon, isänmaahan, itseen.
– Myös romanttisen rakkauden syvin kerros kumpuaa lähimmäisenrakkaudesta. Siinä on tietysti omat erityispiirteensä, Luukkala jatkaa.
– Rakkaus on ääriolosuhde siinä mielessä, että se herättää ristiriitaisia tunteita. Se herättää myös suuria pelkoja, koska rakkaan voi menettää monesta eri syystä: sairauden, onnettomuuden, työnarkomanian, päihteiden vuoksi. Tai obsessiivisuuden: toinen juoksee karkuun.
Obsessiivisuutta, rakkauden pakonomaista takertumista, voi tutkia esimerkiksi populäärimusiikissa. Kuinka moni riutunut sielu laulaakaan I can't live without you?
Luukkala käytti Kukoistava parisuhde -teoksensa lähteenä tietokirjojen lisäksi populaarikulttuurin laadukkaita tuotoksia. 80 lähteestä 32 oli muuta kuin tietokirjallisuutta.
– Arvostan suuresti taiteilijoita. Heillä on psykologisesti uskottavia kertomuksia parisuhteista, Luukkala kuvaa.



