Irakilainen jalkapallosuuruus Ahmed Radhi kuoli koronaviruksen aiheuttamaan covid-19-tautiin sunnuntaina Bagdadissa, Irakin terveysministeriö kertoi. 56-vuotias Radhi kuoli vain tunteja ennen kuin hänet piti lennättää hoitoon Jordaniaan.
Radhi joutui sairaalaan reilu viikko sitten positiivisen koronavirustestin jälkeen. Hänen terveydentilansa parani väliaikaisesti mutta heikkeni uudelleen torstaina.
Radhi on tehnyt Irakin historian ainoan maalin jalkapallon MM-kisoissa. Hyökkääjä onnistui maalinteossa Belgiaa vastaan vuoden 1986 Meksikon kisoissa, mutta Irakin joukkue hävisi kaikki kolme alkulohkon otteluaan.
Kaikkiaan Radhi edusti Irakin maajoukkuetta 121 ottelussa, joissa hän mätti 62 maalia.
Irakissa on uutistoimisto AFP:n mukaan lähes 30 000 koronavirustartuntaa. Koronakuolemien määrä on ylittänyt tuhannen tapauksen rajan.
