Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hirmumyrsky Kenneth runteli Mosambikin – tuhannet jääneet kodittomiksi, pieniä kyliä tuhoutunut täysin

Perhe laittaa ruokaa Kenneth-syklonin tuhoaman kotinsa raunioilla Nacaten kylässä.
Perhe laittaa ruokaa Kenneth-syklonin tuhoaman kotinsa raunioilla Nacaten kylässä.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 28.04.2019 07:53

MTV UUTISET – STT

Mosambikissa tuhannet ihmiset ovat jääneet kodittomiksi hirmumyrsky Kennethin jäljiltä. Maan pohjoisosia runnellut myrsky laantui lauantaina trooppiseksi matalapaineeksi, mutta kaatosateet piiskasivat edelleen tuhoalueita ja lisäsivät tulvien riskiä.

Pelastustyöntekijät yrittivät päästä auttamaan ruoan ja veden puutteesta kärsiviä ihmisiä harvaan asutuilla alueilla maan pohjoisosassa.

Katso MTV Liven lähetys: Suomi lähettää asiantuntija-apua myrskytulvien runtelemaan Mosambikiin

Kenneth-myrsky on toistaiseksi vaatinut viisi kuolonuhria, kertoi Mosambikin pääministeri lauantaina. Viranomaisten mukaan yli 3  000 asuntoa on tuhoutunut tai vahingoittunut ja 18  000 ihmistä on hakeutunut hätämajoitukseen.

–  Liian monet pienet kylät ovat kokonaan tuhoutuneet, edes yhtä ainoaa taloa ei ole enää pystyssä. Arviolta kymmenen kylää on tässä tilanteessa, kuvasi YK:n hätäaputoimiston OCHA:n tiedottaja Saviano Abreu.

OCHA varoittaa pahoista tulvista, joita on ennustettu maan pohjoisosiin myrskyn jälkeen.

–  Tämä on hyvin monimutkainen operaatio. Sanoisin, että suojan järjestäminen on tärkein prioriteetti, sillä sateita on luvassa lähipäivinä ja vettä ja ruokaa tarvitaan kiireellisesti, Abreu kuvasi.

Viime kuussa Mosambikiin, Malawiin ja Zimbabween iskenyt Idai-myrsky tappoi yli tuhat ihmistä ja aiheutti liki kahden miljardin euron aineelliset vahingot. Mosambikissa korjattiin yhä edellisen tuhon jälkiä, kun uusi myrsky iski.

Lue myös: Hirmumyrsky runtelee jälleen Mosambikia – ainakin yksi menehtynyt ja suuri määrä taloja tuhoutunut

Unicefin mukaan lähes 370  000 lasta on vaarassa ja mahdollisesti elintärkeän humanitaarisen avun tarpeessa uuden myrskyn jälkeen. 

Lisää aiheesta:

Trooppinen myrsky tappanut lähes 80 Madagaskarissa, Mosambikissa ja Malawissa – uusi myrsky jo muodostunut Intian valtamerelläMosambikissa riehuvat hirmumyrskyt – Kenneth-myrsky iski vain kuukausi tuhot jättäneen Idai-myrskyn jälkeenVideo typerryttävästä tuhosta: Tältä näyttää tuhoutunut suurkaupunki hirmumyrsky Idain jälkeen, ainakin 750 kuollut – "Ravistelin mieheni ruumista turhaan""Tuho on valtava", kertoo suomalainen avustustyöntekijä – Mosambikissa tulvavedet uhkaavat satojatuhansia ihmisiä hirmumyrskyn jäljiltäJopa tuhannen pelätään kuolleen hirmumyrskyn runtelemassa Mosambikissa – videot tuhoalueelta näyttävät hävityksen laajuudenHirmumyrskyn pelätään tappaneen yli 1 000 ihmistä Mosambikissa: "Kaikki on tuhoutunut"
MosambikUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Mosambik
  • 11.8.16:41
    Yrityskaupat

    Keisarillisista luksusmunista tunnettu Fabergé on myyty – hinta romahti lähes 80 miljoonaa

  • 08.04.202411:21
    Laivaonnettomuudet

    Yli 90 kuoli laivan upottua Mosambikissa

  • 18.01.202414:57
    Kehitysyhteistyö

    Suomi lopettamassa kehitysyhteistyön maaohjelmat neljän valtion kanssa

  • 13.03.202322:00
    Etelä-Afrikka

    Voimakas sykloni vienyt ainakin 70 ihmisen hengen Malawissa ja Mosambikissa

  • 18.02.202320:34
    Uskonnot

    Mosambikilainen pastori päätti paastota kuin Jeesus: Seurauksena kuolema