Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

HIFK-pomon puheille tyrmäys – "Epäasiallista käytöstä ollut muulloinkin"

HIFK:n häirintäskandaali paisuu.
HIFK:n häirintäskandaali paisuu.Tomi Natri /All Over Press
Julkaistu 17.04.2025 15:31
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Suomen Urheiluhierojaopiston johtaja Anniriikka Tervo kyseenalaistaa HIFK:n toimitusjohtajan Alexander Sneenin puheet seuran häirintäskandaalista.

Urheiluhierojaopisto tiedotti keskiviikkona lopettavansa yhteistyön HIFK:n kanssa. Taustalla oli hierojaopiskelijoiden HIFK:n SM-liiga-joukkueessa kokema epäasiallinen käytös.

Opiston johtajan Anniriikka Tervon mukaan työharjoittelussa HIFK:ssa olleet opiskelijat ovat kohdanneet toistuvasti seksististä ja sovinistista käytöstä sekä valmennustiimin että pelaajien taholta.

HIFK on käsitellyt asiaa sisäisesti ja antanut asiattomasti käyttäytyneille henkilöille varoituksen.

Lue myös: Raju paljastus HIFK:n häirintäkohusta

Lue myös: HIFK-pomo: Tästä häirintäkohussa on kyse – luuli käytöksen jo parantuneen

Muutos ei kuitenkaan Tervon mukaan ole ollut riittävä.

– Emme silti koe, että seura olisi pystynyt muuttamaan asioita pysyvästi parempaan suuntaan. Tämä olisi tarkoittanut jokaisen HIFK:ssa työskentelevän aidosti sitoutuvan siihen, ettei esimerkiksi seksismi tai sovinismi kuulu tähän päivään missään muodossa, Tervo kertoi MTV Urheilulle sähköpostitse.

Tervo kertoo ilmoittaneensa aiemmin HIFK:lle, että Urheiluhierojaopisto irtisanoo osapuolten välisen sopimuksen ilman erillistä neuvottelua, mikäli muutosta ei tapahdu.

Viimeksi torstaina paljastui, että HIFK:n pelaaja oli lähettänyt epäasiallisen viestin hierojaopiskelijalle.

HIFK:n toimitusjohtajaksi viime keväänä tullut Alexander Sneen kertoi keskiviikkona MTV Urheilulle, että epäasiallista käytöstä oli tapahtunut jo ennen hänen tuloaan seuraan, mutta myös viime syksynä. Ensimmäinen tapaus oli syksyllä 2023 ja toinen viime vuoden syyskuussa. Sneenin mukaan häiritsevästi käyttäytynyt henkilö ei ollut kummassakaan tapauksessa pelaaja, vaan muuhun henkilöstöön kuuluva henkilö.

Lue myös: HIFK-pelaaja lähetti asiattoman viestin hierojaopiskelijalle

Torstaina Sneen kertoi kuulleensa pelaajan lähettämästä asiattomasta tekstiviestistä ensimmäistä kertaa vasta keskiviikkona MTV Urheilun haastattelun jälkeen.

Anniriikka Tervon mukaan tapauksia on ollut enemmän kuin Sneen sanoo. Tervon mukaan Sneen on myös ollut tietoinen pelaajien osallisuudesta epäasialliseen käytökseen.

– Epäasiallista käytöstä on ollut muulloinkin kuin syksyllä 2023 ja syksyllä 2024. Tämä on myös Sneenin tiedossa, Tervo kirjoitti.

– Toisin kuin Sneen eilen (keskiviikkona) lausui, tapauksiin on liittynyt myös pelaajia. Myös tämä on ollut Sneenin tiedossa todistetusti jo kuukausia.

STT:n mukaan Sneen on harmissaan siitä, ettei hänellä ole enempää tietoa asiasta.

– Monet kärsivät tästä, ja ennen kaikkea tässä kärsivät ne ihmiset, joita kohtaan on käyttäydytty huonosti, Sneen sanoi STT:lle.

Tervon mukaan Sneen ei kuitenkaan ole ollut yhteydessä Urheiluhierojaopistoon keskiviikkoisen yhteistyön lopettamisilmoituksen jälkeen.

– Sneen ei ole ollut meihin eilen (keskiviikkona) tai tänään (torstaina) yhteydessä, hän ei ole myöskään vastannut viesteihini.

Lisää aiheesta:

HIFK-pelaaja lähetti asiattoman viestin hierojaopiskelijalleRaju paljastus HIFK:n häirintäkohustaHIFK-pomo: Tästä häirintäkohussa on kyse – luuli käytöksen jo parantuneenNäin HIFK reagoi Joonas Raskin häiriköintitapaukseen – urheilupomolta painokas viestiYle: Mika Lehtimäen tapauksessa mukana myös fyysistä kajoamistaKovia sanoja TPS:n toiminnasta – pelaajayhdistyksen pomo: "Tämä on alkanut viime vuoden puolella"
HIFKLiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

HIFK
  • Eilen21:35
    Liiga

    Näin Olli Jokinen reagoi HIFK:n rumaan tappioon

  • Eilen21:06
    Liiga

    HIFK:lle karu murskatappio, Ilveksellä kylmäävä saldo – Tapparalta dramaattinen temppu

  • Eilen19:45
    Liiga

    SM-liigatähti Antti Raannasta huolestuttava näky – Antero Mertaranta: "Nyt on aika dramaattinen hetki"

  • Eilen18:47
    Liiga

    HIFK muisti Pentti Matikaista – kaukalossa häkellyttävää menoa

  • Eilen14:22
    Liiga

    HIFK:lle taas kova takaisku