Salpausselän haastattelupisteessä kukki huumori, kun Iivo Niskanen ja Ristomatti Hakola olivat sivakoineet perinteisen hiihtotavan maailmancupin parisprintissä kolmannelle sijalle.
Norjan ykkösnippu Emil Iversen / Johannes Hösflot Kläbo iski voittoon, mutta kakkossijataistelusta muodostui todellinen jännitysnäytelmä Norjan kakkosjoukkueen ja Suomen välillä.
Hakola toi Suomen värit loppusuoralle kakkosena, mutta Norjan kakkosjoukkueen Eirik Brandsdal puristi takaa väkisin rinnalle ja kukisti Hakolan mononmitalla. Eroa Norjan kakkosjoukkueen ja Suomen välille jäi vain kuusi sekunnin sadasosaa.
– Katsoin takasuoralla, että on jonkin verran rakoa. Maaliviivalla sitä ei kuitenkaan enää ollut, Hakola kertasi loppusuorataistelua.
Niskanen kuittasi tähän hulvattomasti ja räjäytti toimittajajoukon nauruun.
– Se oli jo sapelia pyörittelemässä, Niskanen vitsaili Hakolasta loppumetreillä.
Hakola myönsi Brandsdalin nousun takaa ohi "vähän yllättäneen", mutta oli palkintopallisijoituksesta iloinen.
– Olin tuossa neljä päivää kipeänä flunssassa. Vähän pelotti, miten kroppa toimii, mutta sain alkuerässä karstat pois koneesta, Hakola sanoi.

