Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Helsingin suomalais-venäläinen koulu hankki vartijan pihalle vanhempien toiveesta – lapsia ei ole uhkailtu

Suomalais-venäläiseen kouluun Helsingissä ei ole rehtorin mukaan kohdistunut ulkoista uhkaa. Kuvituskuvan piha ei liity juttuun.
Suomalais-venäläiseen kouluun Helsingissä ei ole rehtorin mukaan kohdistunut ulkoista uhkaa. Kuvituskuvan piha ei liity juttuun.Shutterstock
Julkaistu 03.03.2022 17:39
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Helsingin suomalais-venäläinen koulu on hankkinut tällä viikolla koulun pihalle vartijan vanhempien toiveesta. Rehtori korostaa, että lapsia ei ole uhkailtu ja että koulutyö jatkuu normaalisti.

Toisin kuin sosiaalisessa mediassa on huhuttu, Helsingin suomalais-venäläiseen kouluun ei ole kohdistunut ulkoista uhkaa, kertoo koulun rehtori Tuula Väisänen.

– Minulla ei ole tiedossa myöskään sellaista, että meidän oppilaitamme tai henkilöstöön olisi kohdistunut minkäänlaista uhkaa tai vihapuhetta, Väisänen toteaa.

Koulu hankki pihalle vartijan täksi viikoksi vanhempien toiveesta. Koulu hankkii turvallisuuspalvelunsa Senaatti-kiinteistöltä. 

– Pohdimme, että ennaltaehkäiseväksi ja turvallisuuden tunteen lisäämiseksi eilisestä lähtien huomiseen asti on pihavalvontaa tehostettu, eli meillä on vartija täällä.

Apulaisrehtori Sanna Torvikoski kertoo, että koululla on ollut rauhallista Venäjän hyökkäyksen jälkeenkin.

– Jotkut vanhemmat etukäteen olivat huolissaan siitä, voiko kouluun kohdistua jotain ja he pyysivät (hankkimaan vartijan).

Lue myös: Poliisi pidätti sodanvastaiseen mielenilmaukseen osallistuneita lapsia Moskovassa – toivat kukkia Ukrainan suurlähetystön luo ja kantoivat kylttejä

Sodasta on puhuttu halukkaiden kanssa

Väisänen kertoo, että sodasta on puhuttu sellaisten oppilaiden kanssa, jotka ovat keskustelua halunneet.

– Minkäännäköisiä tilaisuuksia ei ole kuitenkaan järjestetty. On ihan opetussuunnitelman mukaista opetusta pidetty. Tietenkin meidän tehtävämme on huolehtia turvallisesta arjesta ja tuoda turvallisuuden tunnetta oppilaille, Väisänen kertoo.

– Sotaa tietysti käsitellään niissä oppiaineissa, joihin se muutenkin opetussuunnitelman mukaan kuuluu, kuten historiassa, yhteiskuntaopissa ja äidinkielessä, ja tietysti ikäkaudelle sopivalla tasolla. Mitä varttuneempi oppilas tai opiskelija, sitä tarkemmin käsitellään, Torvikoski toteaa.

– Muuten tosiaan on tärkeää, että normaali elämä jatkuu.

Lisää aiheesta:

Opetus jatkui Viertolan koulussa tänään – tällainen päivä oli"Me ollaan hirveän lähellä Venäjää" – näin sota huomioidaan lappeenrantalaisessa koulussa, jossa kolmasosa oppilaista on venäläistaustaisiaRehtori kertoo, miten sota näkyy tuhatpäisen koulun arjessa – "Kun ensimmäiset sotauutiset tulivat..."Ensimmäiset sotaa Ukrainasta paenneet lapset aloittavat koulun Tampereella ensi viikolla, rehtori ylistää opettajaansa – "Hän lähti saapuneita perheitä haastattelemaan"Helsingin kielilukion joukkotappelu oli tiedettyä suurempi: Useita pahoinpitelyitä – vartijat vartioivat koulun oviaEspoolaisrehtori ilahtui kuullessaan koronarajoitusten poistamisesta kouluissa – turvavälien toteuttaminen huolettaa: "Meillä ei ole ylimääräisiä tiloja"
Ukrainan sotaKouluVenäjäHelsinkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 12:17
    Venäjä

    Kommentti: Kremlin muuri on liian korkea Trumpin "täyskäännökselle"

  • 11:36
    Alexander Stubb

    Stubb BBC:lle: Vain Trump voi pakottaa Putinin neuvotteluun – "Nyt enemmän keppiä, vähemmän porkkanaa"

  • 11:18
    Ukraina

    Tämä Trumpin ja Zelenskyin tapaamisesta tiedetään – Tomahawkeista ei ilmoitettavaa

  • 05:55
    Venäjä

    Poikkeuksellinen ehdotus Putinin kaatamiseksi

  • 00:11
    Ukraina

    Zelenskyi puhui Stubbin ja muiden Euroopan johtajien kanssa tavattuaan Trumpin