Helsingin poliisi tutkii ns. toimitusjohtajapetosta, jossa isolta yritykseltä onnistuttiin petkuttamaan pitkän ajan kuluessa yli kymmenen miljoonaa euroa.
Poliisi ei halua yksilöidä yritystä, eikä kertoa tapauksesta tarkempia tietoja. Kyse on kuitenkin viime vuonna tapahtuneesta, kuukausia kestäneestä huijauksesta, jossa summa saatiin pienemmissä erissä.
Tapauksesta kerrottiin keskiviikkoillan Rikospaikassa.
Jalostunut huijaus
Rikostarkastaja Ismo Siltamäki Helsingin poliisista kertoo, että toimitusjohtajapetokset ovat valelaskuja jalostuneempi huijaus. Valelaskuissa rikolliset lähettävät tekaistuja laskuja toivoen jonkun lankeavan erehdyksessä maksamaan sellaisen.
Toimitusjohtajapetoksessa sen sijaan valetoimitusjohtaja lähettää sähköpostilla maksuista huolehtivalle taholle yleensä kiireisenä maksettavan laskun. Sähköposti voi tulla päällisin puolin oikealta vaikuttavasta osoitteesta, mutta lähemmin tarkasteltuna siinä voi olla yhden merkin ero.
Vielä suunnitelmallisemmassa teossa rikolliset tekevät tietomurron ja tunkeutuvat yrityksen sähköpostiliikenteeseen ja väärentävät aitojen laskujen tilinumeroita tai lähettävät valelaskuja oikeasta yrityksestä.
Ilmiö ei ole uusi, mutta pahenemaan päin.


