MTV Uutisten entinen Ranskan-kirjeenvaihtaja Helena Petäistö kuvailee Ranskan mielenosoitusten tunnelmia Pariisista käsin.
Katso videolta rajut tunnelmat Pariisin protesteista!
Petäistön mukaan viime lauantaina Pariisin mellakoiden tilanne oli verrattavissa sotatilaan. Nyt tilanne on jännittynyt, mutta huomattavasti rauhallisempi kuin viime lauantaina.
– Keltaliivit ovat saaneet sen aikaan, että Pariisi on joutunut pistämään luukut kiinni. Kuvat, joita nähdään Champs-Elysees'llä olevista panssaroiduista ajoneuvoista on aikamoinen näky, kun ollaan länsimaisessa kaupungissa, Petäistö kuvailee.
Champs-Elysees'llä syntyy yhteenottoja mielenosoittajien ja poliisien välillä säännöllisin väliajoin, mutta mielenosoittajien määrä on pienempi kuin viikko sitten. Kaduille on saapunut myös mielenosoitusten siivellä varkaita etenkin elektroniikkakauppoihin.
Suurin osa mielenosoitusten alueille sijoittuvista liikkeistä on laittanut levottomuuksien ajaksi ovensa säppiin.
– Aivan uskomaton tilanne, kun jouluun on kaksi viikkoa. Yleensä Pariisiin tulee jopa ympäri Eurooppaa ihmisiä jouluostoksille.
Ei pelkästään kyse rahasta
Petäistön mukaan ranskalaiset ovat niin sanotusti "allergisia" veroille.

