Yhdysvaltalainen Steve Petrick, 22, on maailman omistautunein Harry Potter -fani. Nyt sinä voit äänestää Suomen suurinta velhofania!
Harry Potter -fanit ovat kruunanneet kuninkaakseen 22-vuotiaan Yhdysvaltojen Pennsylvanian Pittsburghista kotoisin olevan Steve Petrickin. Petrick otti viime vuonna osaa kilpailuun videolla.
Petrick kertoo olleensa fantasiafani jo ennen kuin siitä tuli "muoti-ilmiö". Vaikka häntä surettaakin se, että elokuvia ei enää tule, vannoo hän olevansa Harry Potter -fani ikuisesti.
Taideopiskelija tutustui Harry Potter -kirjoihin ensimmäistä kertaa 11-vuotiaana. Hän oli saanut hylätyn arvosanan englanninkielestä, joten hänen vanhempansa kielsivät häntä leikkimästä ulkona muiden lasten kanssa. Petrick pakeni Harry Potterin maailmaan, josta fani kertoo oppineensa enemmän kuin mistään muualta tai keneltäkään muulta.
10 000 euron Potter-kokoelma
Petrick on käyttänyt viimeiset 12 vuotta keräilemällä Harry Potter -tavaraa, muun muassa pehmoeläimenä Harry Potterin lemmikkipöllön Hedwigin, Fawkes Feeniks-linnun ja signeeratun kopion Harry Potter ja kuoleman varjelukset -kirjasta.
Nuori mies on käyttänyt likemmäs 10 000 euroa kokoelmaansa ja sisustanut sillä kolme huonetta kodistaan. Hänellä on myös neljä Harry Potter -tatuointia. Petrick kertoo lukeneensa jokaisen seitsemästä sarjan kirjasta yli sata kertaa ja väittää tuntevansa ne läpikotaisin jokaisesta loitsusta pieneen yksityiskohtaan.
Tämä ei riitä fanille, sillä kaiken lisäksi hän leikkuuttaa ja värjää hiuksensa Harry Potterin tyyliin aina, kun uusi kirja tai elokuva on julkaistu.
J.K. Rowlingin Harry Potter on yksi menestyneimmistä elokuviksi muutetuista sarjoista. Sen lisäksi, että se on tuottanut taloudellista voittoa miljoonia dollareita, on se vaikuttanut lukemattomiin lapsiin ympäri maailman.
Kuka on Suomen paras Harry Potter -fani? Äänestä Subin sivuilla!
Lue myös:
MTV3/Helmi
Kuva: Splash
Lähde: Oddity Central
Uusimmat
-
22:49
Leijonat-sentteriltä jäätävä liigapaluu: 1+3 – katso kierroksen kaikki maalit
-
22:28
Arviot jo kaksi viikkoa sairaalassa viettäneen prinssi Philipin tilasta synkkenevät – "Henkilökunta ja kuninkaallinen perhe rukoilevat yhdessä"
-
22:23
HPK palasi vakuuttavalle tielle – Ilves-luotsi Jouko Myrrältä ytimekäs murjaisu
-
22:13
Miten kirjekuoren sisällön voi lukea avaamatta sitä? Uusi tekniikka mahdollisti yli 300 vuotta vanhan sinetöidyn kirjeen lukemisen
-
22:04
Kärpät teki hurjan nousun sijaisjohdon alla – Mikko Mannerin paluu päättyi pettymykseen
-
21:54
Sarjakärki Lukkoa riivaa mystinen haaste – "Pelaamaan alettiin, kun oli pakko"
-
21:38
Poliisi etsii Turussa kadonnutta 11-vuotiasta Oskua: Kuva julki
-
21:37
Jelena Välben verenpaine tapissa venäläishiihtäjän käytöksen takia: "Olemme ottaneet puhelimet ennenkin pois!"
-
21:25
Ainakin 15 kuoli tuhoisassa kolarissa Kaliforniassa, 8-paikkaiseen katumaasturiin ahtautui liki 30 ihmistä: Katso video turmapaikalta
-
21:21
Marin Ylelle: Tartuntatautilakia syytä täsmentää, taustalla Avin ja STM:n erimielisyys – Kiuru varoittaa, että koronan tahti on Suomessa nyt ennenkokematon
-
21:17
Kiinaa pyydetään lopettamaan koronan peräaukkotestit, joilla etsitään "hiljaisia kantajia" – amerikkalaisdiplomaatit testattiin peräaukosta vahingossa, Kiina puolustautuu
-
21:16
Suomeen saapui viime viikolla laivalla yli 6000 ammattikuljettajaa, joilta ei vaadittu koronatestiä – matkustajat hämillään, miten ja ketkä Suomeen pääsevät
-
21:13
Mentalisti Noora Karma avautuu Pippa Laukalle: "Älä sano tätä muille..."
-
21:06
Valko-Venäjän oppositiojohtajaa uhattiin vankilalla ja lasten huostaanotolla – Svjatlana Tsihanouskaja pyytää Suomea Valko-Venäjän opposition avuksi
-
21:05
Kärpille harvinainen tappio – SM-liigakierroksella karut murskalukemat
-
20:48
MM-hiihtojen erikoisuus oli yllättää Krista Pärmäkosken: "Piti huutaa jo hyvissä ajoin"
-
20:25
SM-liigassa viritellään murskajaisia – maalitykki sortui sikailuun, Pelicans iskenyt jo viidesti
-
20:21
Kustannustuen suosio kasvoi yli 40 prosenttia toisella hakukierroksella
-
20:20
Suomalaisyrityksellä mullistava tapa valmistaa kankaita – tältä näyttävät puusta ja oljesta valmistetut vaatteet!
-
20:18
Hyundai-tähdellä yhä vaikeuksia kartturinsa kanssa – tilanteeseen haetaan helpotusta ylimääräisestä rallista
-
Lataa lisää