Supermalli Gisele Bündchen on aiheuttanut närää kommenteillaan. Brasilialaiskaunotar päästi suustaan varsinaisen sammakon, kun haukkui avoimesti aurinkovoiteita.
Brasilialaismalli Gisele Bündchen, 30, kertoi hiljattain ettei käytä aurinkorasvoja, sillä ne sisältävät niin paljon kemikaaleja.
– En voi laittaa sitä myrkkyä iholleni. En käytä mitään synteettistä, tähti selittää.
Kommentti on outo, sillä malli on esiintynyt jopa Nivean aurinkovoidemainoksissa.
Bündchen väittää käyskentelevänsä auringossa vain ennen aamukahdeksaa välttyäkseen haitallisilta säteiltä.
Asiantuntijat ovat kauhuissaan mallin kommenteista.
– Aurinkovoide estääihon vahingoittumista ja on erittäin tärkeä syövän ehkäisemisessä, muistuttaa Dolival Lao Brasilian Kansallisesta Syöpäinstituutista.
– Tämä ei ole mitään myrkkyä. Kun julkisuuden henkilö tekee tuollaisen kommentin, se herättää hämmennystä.
Lopulta myös Bündchen itse ymmärsi korjata kommenttiaan ja kutsui sitä väärinymmärrykseksi.
– Käytän kyllä aurinkovoidetta, mutta yritän myös parhaani, jotta en altistuisi auringolle, kun se on voimakkaimmillaan. Tiedän todellakin aurinkovoiteen käytön merkittävyyden ja yritän etsiä luonnollisempia vaihtoehtoja.
