Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

FC Honka lähtee pettymykseen päättyneen kauden jälkeen uudestaan mitalijahtiin – tehostanut omaa pelitapaansa: "Tavoitteena päästä yksityiskohtiin paremmin kiinni"

Vesa Vasara johdattaa Hongan mitalijahtiin.
Vesa Vasara johdattaa Hongan mitalijahtiin.Lehtikuva
Julkaistu 02.04.2019 20:46
Toimittajan kuva

Timo Innanen

timo.innanen@mtv.fi

TInnanen
Toimittajan kuva

Feliks Heikkinen

feliks.heikkinen@mtv.fi

feliksheikkinen

Veikkausliigassa viime kaudella katkerasti maalierolla europeleistä ja mitaleilta jäänyt FC Honka lähtee keskiviikkona alkavalla Veikkausliigakaudella uudelleen mitalijahtiin. MTV Urheilu kävi vierailemassa seuran harjoituksissa ja kuulostelemassa päävalmentaja Vesa Vasaralta ja kapteeni Duarte Tammilehdolta ajatuksia alkavasta kaudesta.

Hongan kohtalona oli viime kaudella jäädä sarjassa neljänneksi maalieron perusteella. Espoolaisten edellä sarjataulukossa oli KuPS. FC Interin voitettua Suomen Cup, eteni se europeleihin ja Hongalle jäi pelkkä luu käteen.

– Selkeästi sanottuna lähdemme parantamaan viime kaudesta. Se oli aika katkera tappio viimeisillä hetkillä. Siinä ei kuitenkaan auta muu, kuin katsoa itseä peiliin. Pitää tehdä hommat paremmin tänä vuonna ja on yritetty sen verran parantaa, jotta pysytään tässä kilpajuoksussa mukana, Vasara sanoo.

– Sillä hetkellä, kun peli päättyi, oli se tosi iso pettymys. Mutta, mitä enemmän asiaa prosessoi, niin ajatteli, että meidän piti ottaa se välipysäkki, jotta voimme nyt selkeästi nostaa katseet mitaleille. Vähän tyhmää ehkä sanoa näin, mutta se kaikki olisi tullut meille vähän liian nopeasti, Tammilehto toteaa.

Vasara avaa tarkemmin, millä tavalla asioita tehdään paremmin. Yksityiskohtien hiominen nousee nyt tarkemmin esille.

– Se on meidän tavoite, päästä yksityiskohtiin paremmin kiinni. Ideologia pysyy minun aikana Hongassa pääosin samana. Tietenkin yksittäiset pelaajat muuttavat hiukan sitä, miltä se näyttää. Uskon, että olemme taas vähän parempia ja selkeämpiä toteutuksessa. Tiedämme paremmin, mitä haluamme ja jokainen ymmärtää yhtenäisesti jokaisessa hetkessä, mitä halutaan, Vasara kertoo.

Veikkausliigaan on täksi kaudeksi tullut väljempi otteluohjelma. Vasara ei kuitenkaan ole varma siitä, suosiiko se mitään joukkuetta erityisesti.

– Toivottavasti se suosii suomalaista jalkapalloa ja meidän tuotetta. Molemmat joukkueet pääsevät valmistautumaan ottelupäiviin paremmin ja tuoreempana. Samalla se auttaa europeleissä pelaavia joukkueita samalla tavalla. Silloin luulen, että suomalainen jalkapallo tulee kehittymään, Vasara sanoo.

Vuodesta 2017 alkaen Honkaa luotsannut Vasara nostaa europelipaikan tärkeyden esille, mutta ei halua mennä asioiden edelle, vaan keskittyä otteluun kerrallaan.

– Totta kai se on tavoitteena, tulee se sitten tällä kaudella tai joskus myöhemmin. Se on yksi niistä suurista merkkipaaluista, joihin meidän pitäisi pystyä ja mielellään mahdollisimman usein. Se toisi taas seurall uuden asian, jota ei vähään aikaan ole ollut. Se on tavoitteena, että päästäisiin rakentamaan joukkuetta myös sitä silmällä pitäen. Pysytään nyt kuitenkin asiassa ja mennään kierros kerrallaan. Tulee olemaan erittäin kova kilpailu edessä, Vasara toteaa.

Veikkausliigan kausi käynnistyy keskiviikkona. HJK ja Inter pelaavat Helsingissä sekä KuPS ja RoPS Kuopiossa. Hongan ensimmäinen ottelu on luvassa tulevana sunnuntaina 7.4. Avausottelussa vastaan asettuu Rovaniemen Palloseura.

Lisää aiheesta:

Syvissä talousvaikeuksissa paininut TPS selätti haasteet ja ponnisti yllättävään sensaatioon – "Olemme olleet todella pohjilla"Mahalasku europeleissä ja hurja pelaajaralli – Aki Riihilahti selvittää HJK:n hämmentävää tilannetta: "Turha spekuloida"Veikkausliiga-seura syvissä vesissä – johdolta tiukka viesti päävalmentajan suuntaan: "Se on ihan selvä"Tulikuuman kärkiseuran luotsi oli jo lyömässä hanskat tiskiin – pelaa nyt sarjan parasta jalkapalloa: "Ne hetket ovat kullanarvoisia" Hallitsevan Suomen mestarin päävalmentaja palasi kotiin ja muuttaa SJK:ssa kaiken – "Tuntuu joka päivä siltä kuin olisi futisseurassa töissä"HIFK täysin eri asetelmasta kansainvälisiin peleihin: "Ei me sukellettu, kun ei käyty kertaakaan pinnalla"
VeikkausliigaFC HonkaJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Veikkausliiga
  • Eilen21:22
    Konferenssiliiga

    KuPSin huippuhankinta huomasi heti: Tämän vuoksi kuopiolaiset voittavat – "Menestys on automaattinen seuraus"

  • Eilen17:09
    Konferenssiliiga

    Suomen mestari KuPS tekemässä muhkean tilin: "Lihava plusmerkki"

  • Eilen08:36
    Gnistan

    Gnistan julkaisi kuvan – tällaista tuhoa HJK-fanit aiheuttivat

  • ma23:00
    Jalkapallo

    HJK:n kirous jatkuu

  • ma21:38
    Kuopio

    Mikä värishow! Puijon torni verhoutui mestarin väreihin