Ferrarin monacolaiskuljettaja Charles Leclerc ajoi sunnuntain Belgian GP:n voittoon. Kisan jälkeen tunnelmat olivat apeat – lauantaina sattuneen kuolonkolarin jälkeen. Siinä Leclerc menetti pitkäaikaisen ystävänsä, Anthoine Hubertin.
Hubert oli mukana järkyttävässä kolarissa lauantain F2-kisassa. Hubert ajautui rengasvalleihin, jonka jälkeen Juan Manuel Correa ajoi hurjalla vauhdilla hänen autonsa kylkeen. Kansainvälinen autoliitto FIA vahvisti lauantaina illalla, että Hubert on menehtynyt saamiinsa vammoihin.
LUE LISÄÄ: Formula 2 -kuljettaja Anthoine Hubert kuollut onnettomuudessa Belgian Spassa
Sunnuntaina Leclerc ajoi paalupaikalta voittoon Mercedes-kuskin Lewis Hamiltonin lopun painostuksesta huolimatta.
– Yhdeltä kannalta lapsuuden unelmani täyttyi, mutta toisaalta tämä on ollut todella vaikea viikonloppu eilisen myötä. Menetin ystäväni. Tämä on vaikea tilanne ja haluan omistaa ensimmäisen voittoni hänelle, Leclerc totesi kisan jälkeen lehdistötilaisuudessa.
Leclerc jatkoi tunteikkaasti hänelle läheisestä Hubertista.
– Kasvoimme yhdessä ja ajoin ensimmäisen kisani koskaan hänen kanssaan. On todella harmi, mitä eilen tapahtui. En voi täysin nauttia tästä voitosta, vaikka tämä onkin sellainen muisto, joka jää ikuisesti mieleen, Leclerc mietti.

