F1-siirtomarkkinoilla porisee: Venäläiskuskin isä haluaa ostaa tallin – Mick Schumacher porskuttaa kohti Alfa Romeo -paikkaa
Kokeneen F1-kuljettajan Sergio Perezin seuraavaksi talliksi huhuttu Haas on tällä hetkellä venäläismiljardööri Dmitri Mazepinin piirityksen kohteena. Siirtomarkkinoilla odotetaan nyt viimeisten paikkojen varmistumista.
Ferrarin asiakastiimeillä Haasilla ja Alfa Romeolla on vielä molemmissa kaksi paikkaa auki. Näistä C Moren asiantuntijat Ossi Oikarinen ja Aaro Vainio liputtavat Mick Schumacherin valintaa Kimi Räikkösen tallikaveriksi Alfalle.
– Hänellä oli Formula 3:ssa sama trendi kuin nyt näyttää olevan Formula 2:ssa, että toisen kauden puolivälin jälkeen alkaa tapahtua todella paljon. Hän on todella hyvässä tuloskunnossa tällä hetkellä, Oikarinen toteaa.
– Paineet ovat tällä hetkellä valtavat, ja tällä hetkellä Mick Schumacher pystyy vastaamaan huutoon ellei jopa paremmin. Kyllä Mick Schumacher ajaa kohti F1-paikkaa ensi kaudelle, Vainio lisää.
Vainio nostaisi ensi kaudeksi AlphaTaurille japanilaisen Yuki Tsunodan. Oikarinen puolestaan nappaisi Haasille Sergio Perezin, joka jää ilman paikkaa Aston Martinilla Sebastian Vettelin tullessa taloon.
– Toiseksi kuljettajaksi laittaisin kyllä Perezin. Hän on erittäin kokenut kaveri, ja nyt kun hän jäi ilman ajopaikkaa Aston Martinilla, hän on ehdottomasti se numero ykkönen vapaista kuljettajista, Oikarinen perustelee.
Meksikolaisella olisi tuotavanaan mukava sponsoripotti, mutta rahaa olisi tyrkyllä Haasille myös toisesta suunnasta. Motorsport.comin italiankielinen sivusto nimittäin kertoo, että F2-kuljettaja Nikita Mazepinin isä Dmitri Mazepin olisi kiinnostunut ostamaan amerikkalaistallin.
Kuljettajaksi pääsemiseksi nuoremman Mazepinin pitäisi varmistaa superlisenssi yltämällä Formula 2 -sarjassa seitsemän parhaan joukkoon. Tällä hetkellä hän on sarjassa kuudentena.
Uusimmat
-
06:31
Kaksinkertaisen SM-liigamestarin ura loppui karulla tavalla – löysi uuden intohimon, jossa menestyy: ”Katkeruuteen voisi jäädä helposti kiinni”
-
06:16
New Yorkin kuvernöörin käytöksestä syytöksiä: Seksuaalissävytteistä vihjailua parikymppisistä naisista
-
06:15
Kommentti: Tulli lätkäisi 60 euron viskipulloon 58,65 euron verot – silti tilaan jatkossakin alkoholini ulkomailta
-
05:59
Donald Trump äänessä tänään konservatiivien konferenssissa Floridassa
-
05:48
Tänään on Kalevalan päivä: Suomenkielisen kirjallisuuden merkkiteos, kulttuurin tunnuskuva
-
05:39
Tänään valaisee keväinen auringonpaiste – mutta pian talvi ottaa taas niskaotteen
-
05:37
Koskelan tapaus muistuttaa Kotkan julmaa lapsimurhaa: 14-vuotias poika tapettiin matkalla discosta kotiin – kolme nuorta käytti silmitöntä väkivaltaa
-
05:24
USA hyväksyi Johnson & Johnsonin koronarokotteen käytön – helpompi säilyttää ja annetaan yhdellä pistoksella
-
05:08
HS: Tullin koronakoiria ei ollakaan ottamassa käyttöön – "Ei riittävästi näyttöä, että tunnistaisivat tartunnan"
-
04:50
Kaksi lasta kuollut al-Holin leirin tulipalossa Syyriassa: Leirillä myös suomalaisia
-
23:08
Nigeriassa yli 300 siepatun koulutytön vanhemmat odottivat tietoja lapsistaan
-
22:54
Kärkikolmikko voittovireessä – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
22:42
Myanmarin poliisi tulitti mielenosoittajia kumiluodeilla – juntta erotti tukea pyytäneen YK-lähettilään
-
22:40
Mika Kallio mursi sääriluunsa ikävässä ulosajossa – "Kun hauska päivä harrastuksen parissa menee pieleen"
-
22:27
Riita kuntosalien sulkemisesta kertoo vakavasta johtamisongelmasta, sanoo entinen valtiosihteeri
-
22:23
Petter Kukkonen nosti esiin suuren epäkohdan MM-laduissa – "FIS ei tietenkään pidä asiaa ongelmana"
-
22:19
Teemu Sunista otti pannuun ja rajusti: "Ei kukaan voi hävitä noin paljon ajamalla"
-
22:10
Kalle Rovanperällä hurjat panokset pelissä Rovaniemen MM-rallissa – "Luvassa ihan täysi homma"
-
22:00
Tältä näyttää Rahapaja Putouksen tyyliin – sketsiin asteli mukaan todella yllättävä vieraileva tähti!
-
21:56
Ilkka Herola esitteli MM-hopeaansa MTV Urheilulle – "Epätodellisen tuntuista aikaa"
-
Lataa lisää