Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

F1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottaksen rooli Lewis Hamiltonin historiallisena päivänä kertoo kaiken tilanteen musertavuudesta – "Voi suomipoika parkaa"

Julkaistu 12.10.2020 17:45
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Lewis Hamiltonin nousu Michael Schumacherin rinnalle kaikkien aikojen F1-kisavoittojen määrässä alleviivasi Valtteri Bottaksen karua tilannetta MM-taistelussa. Kansainvälinen lehdistö antoi suomalaisellekin tukea mestarikuskin suurena päivänä Saksan Nürburgringillä.

LUE MYÖS: 
Valtteri Bottasta uhkaa seuraava kurimus: Mercedes tutkii nyt, voidaanko mahdollista rangaistusta välttää

Valtteri Bottakselta ja Lewis Hamiltonilta nähtiin kauden kovin rähinä – mutta toimiko brittitähti rehdisti?

Nico Rosberg näki Valtteri Bottaksen tehneen Lewis Hamiltonille jotain, missä hän itse ei koskaan onnistunut – "Tämä oli neljään vuoteen ensimmäinen kerta"

Eifelin GP:n topit ja flopit: Lewis Hamilton, sinä mestari! Red Bull -kuski, sinä saat kohta kenkää!

Hamilton ajoi voittoon Bottaksen paalupaikasta huolimatta painostettuaan tämän virheeseen. Lopulta Bottas joutui keskeyttämään ja palkintopallin seuraavat sijat menivät Red Bullin Max Verstappenille ja Renault’n Daniel Ricciardolle.

BBC:n toimittaja Andrew Benson toteaa, että Hamiltonin voittokulku tulee tästä vain jatkumaan, vaikka kausi alkaa olla jo paketissa.

– Hamiltonin 91. voitto sivuaa ennätystä, jota jotkut pitivät rikkomattomana. Hän menee vielä paljon pitemmälle ennen kuin tämä kausi on ohi, uskoo BBC:n Andrew Benson.

– Hän ei ole myöskään kovinkaan kaukana noustakseen sivuamaan Schumacherin yhtä monumentaalista ennätystä seitsemästä MM-voitosta. Hamiltonin voitto Nürburgringillä toi hänet 69 pisteen etumatkalle tallikaveristaan Valtteri Bottaksesta, kun vain 156 pistettä on enää tarjolla.

Bottakselta lahja Hamiltonille

Autosportin Alex Kalinauckas pohti syitä, minkä takia Bottas joutui luovuttamaan Hamiltonille tilaisuuden historialliseen hetkeen. Bottas oli ottanut kärkipaikan haltuunsa startin taistelussa, mutta joutui ajovirheensä takia päästämään tiimikaverin ohi.

Lopulta Bottakselle jäi viikonlopusta luu käteen, kun Mercedeksen voimayksikön oikkuilu pakotti hänet keskeyttämään.

– Hän oli tehnyt kaiken oikein. Hän oli vienyt raivoisasti paalupaikan Red Bullin luomaa uhkaa vastaan ja lyönyt siinä samalla maineikkaan tallikaverinsa. Hän oli tehnyt tarpeeksi pysyäkseen taistelussa ykkösmutkassa, jonka tönimisen hän voitti tallipomonsa sanoin ”rallikuskin tyylillä”, Kalinauckas kuvailee Bottaksen kisan alkua.

– Hän vei kamppailun vahvalla liikkeellä kakkosmutkassa ja johti 12 kierroksen ajan pysytellen avattavan takasiiven etäisyyden ulkopuolella toista Mercedestä vastaan. Sitten kaikki meni pieleen Valtteri Bottaksella.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Suomalaisen lukkojarrutus vain hiukan tihkusateesta kostuneella radalla muodostui kisan käännekohdaksi. Sen perään Bottas kärsi virtuaalisen turva-auton tulosta juuri oman stoppinsa jälkeen ja lopulta petti Mersun kone. Jälkimmäiset seikat eivät kuitenkaan Kalinauckasin mukaan enää merkinneet.

– Asiat menivät Bottaksella pieleen, mutta se lukkojarrutus oli Hamiltonille lahja, jolla tehtiin historiaa, Autosport-toimittaja tiivistää.

”Suomipoika parka”

Saksalaisen Frankfurter Allgemaine Zeitungin Anno Hecker julisti Bottaksen yrityksen päättyneeksi.

– Valtteri Bottas tajusi sen nopeasti. Hänen täytyi vain katsoa ylös palkintopallille ymmärtääkseen, että suurin hyökkäys oli tältä vuodelta ohi. Voi suomipoika parkaa, Hecker tuskailee.

– Jälleen kerran hän hukkasi paikan päästä lähemmäs Hamiltonia avatakseen mestaruustaiston uudelleen. Nopein lauantaina, periksiantamaton startin kaksintaistelussa mestaria vastaan sunnuntaina. Sitten 45 minuuttia myöhemmin murheen murtama. Lyötynä ensin itsensä ja sitten oikutelleen tekniikan puolesta, hän jatkaa.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Historia jatkaa kulkuaan

Hamiltonin saavutuksen symboliikka tiivistyi kisan jälkeiseen hetkeen, jossa legendan poika Mick Schumacher kävi ojentamassa uudelle ennätysmiehelle isänsä vuoden 2010 oranssin Mercedes-kypärän.

Hamiltonista tulee pian kaikkien aikojen suurin.

– Schumacher ja Hamilton: kaksi mestaria, kaksi hyvää esimerkkiä. Molemmille työ on velvollisuus ja etuoikeus. Päättäväisyyttä tarvitaan joka päivä kehittymiseen, eikä lahjakkuudelle pidä antaa liian suurta merkitystä, näkee italialaisen Corriere della Seran Giorgio Terruzzi.

– Syksyisenä iltapäivänä jäätävällä Nürburgringillä ei olisi voinut olla symbolisempaa paikkaa vaihtaa kapulaa mestarien välillä. Schumacherille omistetuissa S-mutkissa Lewis Hamilton saavutti Kuninkaan, Terruzzi jatkaa.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Toinen pitkäaikainen italialaistoimittaja, Leo Turrini, hyväksyi sen, että Schumacherin Ferrarilla tekemät saavutukset löysivät vihdoin voittajansa.

– Muistan niin Belgian kisat 1991 ja 1992 kuin myös Shanghain kisan 2006, jossa julistin, että 91 kisavoittoa ei tule kukaan ohittamaan. Olin väärässä enkä edes välitä, koska historia jatkaa kulkuaan, Turrini lausuu.

Lisää aiheesta:

F1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottakselle kiusallisia lisänimiä ja armotonta piikittelyä – vanha koira ajoi itsensä oppimateriaaliksiF1-lehdistökatsaus: Onko Valtteri Bottaksen niskoittelu viesti jostain pahemmasta? – "Täytyy ihmetellä, kestääkö se kauden loppuun asti?"F1-lehdistökatsaus: ”Max Verstappenia kiitettävä polvillaan” – Valtteri Bottas saa ottaa osasyyn köyhästä taktiikastaanF1-lehdistökatsaus: ”Rengaskuiskaaja” raatelee kuin pitbull – Valtteri Bottaksen kohtalosta sanailua: "Vaikea nähdä mitä teki väärin"F1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottakselle rajusti sapiskaa arkailusta – "Jos Hamilton voittaa kolmella pyörällä, voitte sulkea kaupan"F1-lehdistökatsaus: Valtteri Bottakselle kovaa riepottelua mediassa – ”Voi maksaa hänelle paikan Mercedeksellä”
F1Lewis HamiltonValtteri BottasMercedesSaksan GPMichael SchumacherUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • ke10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • ke10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"