Valtteri Bottasta uhkaa seuraava kurimus: Mercedes tutkii nyt, voidaanko mahdollista rangaistusta välttää
Valtteri Bottaksen moottoririkko juuri uuden voimayksikön käyttöönoton jälkeen lisää suomalaisen ongelmia seuraavassa F1-osakilpailussa Portugalin Algarvessa. Tallipäällikkö Toto Wolff on kuitenkin luottavainen, että kauden viimeinen sallittu voimayksikkö säästyi isommilta vaurioilta.
Mercedes asensi molempiin autoihinsa kauden kolmannet voimayksiköt Saksan Nürburgringin viikonloppuna. Kautta on jäljellä vielä vajaa kolmannes, joten moottoreilla pitäisi aikataulun mukaan sinnitellä joulukuun päätöskisaan asti.
Bottaksen uusi voimayksikkö koki kuitenkin kovia heti ensimmäisessä kisassaan. Mercedes epäili tuoreeltaan, että sunnuntain keskeytys olisi johtunut turbon lämpöenergiaa kierrättävän MGU-H:n viasta.
Jos osa joudutaan vaihtamaan loppukauden aikana, tietää se Bottakselle kymmenen lähtöruudun rangaistusta. Mercedes tutkii nyt, voiko osan vielä pelastaa.
– Se näyttää sähkövialta, mutta tutkimme sitä vielä, kommentoi Mercedeksen ratatoimintojen johtaja Andrew Shovlin RaceFans-sivuston mukaan.
– Näyttäisi siltä, ettei se liity varsinaiseen laitteistoon. Tutkimme sitä, ja toivottavasti se ei johda rangaistukseen hänelle, mutta tiedämme siitä enemmän, kun tulemme seuraavaan kisaan Portimaoon, Shovlin jatkoi.
Bottakselle keskeytys Saksassa oli jo tarpeeksi iso pala nieltäväksi. Kisan voittanut tallikaveri Lewis Hamilton kasvatti MM-johtonsa jo 69 pisteeseen.
Tallipäällikkö Toto Wolff ei usko Bottaksen saavan rangaistusta. Asia on silti syytä selvittää hyvin, sillä jokin saattoi mennä pieleen uusien voimayksiköiden asennuksessa.
– Se (vika) näyttää olleen MGU-H:ssa, muttemme ole löytäneet vielä juurisyytä. Emme ottaneet autoa sivuun vain sen takia, ettemme olleet saamassa pisteitä, vaan myös siksi, ettemme halunneet vahingoittaa voimayksikköä. Uskon, että se on kunnossa, Wolff kommentoi.
Uusimmat
-
13:15
Ökyvaroitus! Kylie Jenner jakoi yksityiskohtia 50 miljoonan dollarin yksityislentokoneestaan
-
13:14
Koppikäytävällä tulinen selkkaus: telottu NHL-vahti yritti kostaa vastustajalleen – joutuu viikoiksi sivuun
-
13:04
Lähes kaikki kokevat elämässään jotakin kauheaa – miksi kaikki eivät traumatisoidu? Psykologi kertoo, miten pahimmastakin selviää: "Toipuminen on se todennäköisin vaihtoehto"
-
12:55
MM-tappio käännettiin Ruotsissa voitoksi: "Tämä johtaa kultaan"
-
12:53
MTV seuraa: Kalle Rovanperä löi pohja-ajan tauluun! Vain yksi erikoiskoe erottaa suomalaisen voitosta
-
12:52
MTV selvitti: Näistä yrityksistä on tehty eniten valituksia kilpailu- ja kuluttajavirastolle alkuvuoden aikana
-
12:50
Näin Nato muuttaa varusmiespalvelusta – varusmiesliiton puheenjohtaja: Työpaikkoja puolustusvoimiin lisää
-
12:37
MM-kotikisojen tunnelmaa haukuttu – Nokia Arenalla työskentelevä Olli Jokinen tyrmää kritiikin
-
12:25
Vihreät kannattaa edelleen kannabiksen myynnin laillistamista
-
12:06
Huippumalli Gisele Bündchen paljastaa yksityiskohtia perhe-elämästään: "Se vaatii paljon työtä"
-
12:03
Jos käytät Post-it-lappuja, tämä kikka sinun pitää tietää
-
11:44
Ukrainan hallinto ei suostu alueluovutuksiin rauhanneuvotteluissa – toimittajat pääsivät Mariupoliin: MTV seuraa sotaa
-
11:35
Toimittajat pääsivät katsomaan Venäjän valtaamaa Mariupolia – monet asukkaat kertoivat menettäneensä kotinsa
-
10:55
Kommentti: Kitinä lippuhinnoista on turhaa – MM-Leijonat ei ole kansalaisoikeus
-
10:55
Älä mokaa peräkärryä lastatessa – tästä mallisuorituksesta sinäkin voit oppia monta asiaa
-
10:31
Kirjailija Jaakko Syrjä on kuollut – sairastui koronaan viikko sitten
-
10:26
Zelenskyi: Donbassin tilanne Itä-Ukrainassa on "erittäin vaikea" – tykistöt tulittavat taukoamatta
-
10:22
Olisiko Jukka Jalonen saanut tämän läpi 15 vuotta sitten? Leijonissa hämmästyttävä yksityiskohta – "Jonne, sinä vähän haukottelitkin"
-
10:06
Helena Petäistön kolumni: Ranskan uutta pääministeriä odottaa hengästyttävän pitkä työlista – Elisabeth Bornella myös yllättävä Suomi-yhteys
-
10:03
Victoria Beckham avoimena kauneusihanteesta: "Se on vanhanaikainen asenne"
-
Lataa lisää