Evira varoittaa: Vaarallisia kuoriaistoukkia leviää kiinalaisen kivitavaran puupakkauksissa
Aasianrunkojäärä on lehtipuita tuhoava kovakuoriainen, joka uhkaa levitä Eurooppaan.
Elintarviketurvallisuusvirasto Evira on löytänyt ensimmäisen kerran eläviä aasianrunkojäärän toukkia puisista kehikoista, joita on käytetty kiinalaisen kivitavaran pakkaamiseen kuljetusta varten.
EU-maat tarkastavat erityisesti Kiinasta tulevan kivitavaran puista pakkausmateriaalia, koska niissä on havaittu puutteita. Tällä kertaa puupakkauksissa oli asianmukainen merkintä ISPM 15 -standardin mukaisesta kasvintuhoojakäsittelystä, mutta silti eläviä toukkia löytyi.
Tuntomerkit (aikuinen kuoriainen)
- Suuri koko: ruumis 2,5-3,5 cm pitkä
- Mustalla kiiltävällä pohjalla valkoisia pilkkuja
- Ruumista pidemmät raidalliset tuntosarvet
Aasianrunkojäärä on vaarallinen kasvintuhooja, jonka isäntäkasveja ovat monet Suomessakin yleiset lehtipuulajit, kuten haavat, poppelit, pajut, vaahterat, koivut, lepät, omenapuut ja päärynäpuut. Jäärän suurikokoiset toukat elävät puunrungon sisällä ja syövät runkoon kookkaita käytäviä. Vioituksen seurauksena oksia kuihtuu ja koko puu saattaa kuolla.
Pakkausmateriaalissa kulkeutuneita aasianrunkojääriä on päässyt leviämään luontoon jo ainakin Saksassa, Hollannissa, Ranskassa, Itävallassa, Italiassa ja Englannissa.
Elinkierto ja leviäminen
- Aasianrunkojäärä munii puunrunkoon. Se käyttää isäntäkasveina sekä terveitä että heikentyneitä puita.
- Toukka kehittyy rungon sisällä syöden puuainekseen suuria käytäviä.Toukka on väriltään vaalea ja täyteen kokoonsa kasvaneena 5 cm pitkä.
- Toukka koteloituu rungon sisään. Kuoriuduttuaan aikuinen jäärä tulee rungosta ulos tekemänsä ulostuloreiän kautta.
- Aikuinen jäärä käyttää ravintonaan lehtipuiden lehtiä ja kaarnaa. Jäärä ei yleensä lennä kauas puusta, josta se kuoriutui.
- Elinkierron pituus vaihtelee ilmaston mukaan. Lämpimässä ilmastossa kehitys on nopeampaa kuin viileässä. Pohjois-Kiinassa yhden sukupolven kehitys munasta aikuiseksi kestää kaksi vuotta.
- Aasianrunkojäärä leviää pääasiassa puisen pakkausmateriaalin välityksellä.
– Vaikka aasianrunkojääriä on päässyt joissakin maissa luontoon, ei EU-maissa ole suinkaan vielä nostettu käsiä pystyyn. Uutta vaarallista kasvintuhoojaa ei haluta pysyvästi EU:n alueelle, sanoo ylitarkastaja Atro Virtanen Eviran kasvinterveysyksiköstä.
Aasianrunkojäärää esiintyy pysyvästi USA:ssa, Kanadassa, Kiinassa sekä Etelä- ja Pohjois-Koreassa.
Suomeen tuodaan Kiinasta kivitavaraa rakennustyömaille noin 60 000 tonnia vuodessa. Eniten sitä tuodaan huhti-syyskuussa, jolloin rakennetaan katuja ja pihoja.
Toukkakäytävistä ja purusta ilmoitettava Eviraan
Kiinalaista kivitavaraa maahantuovien ja käsittelevien yritysten kannattaa tarkkailla, onko puupakkauksissa eläviä hyönteisiä, toukkakäytäviä tai toukan syönnistä aiheutunutta puupurua.
Niistä pitää ilmoittaa Eviraan, kasvinterveys(a)evira.fi. Löydetty hyönteinen tai toukka on otettava talteen mieluiten elävänä vaikkapa lasipurkkiin.
Uusimmat
-
20:53
Video: Mikko Rantanen ennakoi kuudetta NHL-finaalia – ratkeaako Stanley Cup ensi yönä?
-
20:22
Käärme puri amerikkalaisnaista silmään tämän kotiovella – ovikoriste sai onnettomuuden jälkeen kyytiä
-
19:54
Yksi päätös muutti koko Yhdysvaltojen liittovaltion aborttilinjan – "En usko, että tällaista kysymystä jätettäisiin Suomessa tuomioistuinten linjattavaksi"
-
19:48
Sami Välimäki neljäs golfin Euroopan kiertueen kisassa – kuittaa muhkean palkintorahan
-
19:45
19-vuotias kehonrakentajalupaus menehtyi onnettomuudessa
-
19:21
Kalle Rovanperä hehkutti haastavan rallin voittoa – "Oli tämä varmasti raskain kilpailu, jonka olen koskaan ajanut"
-
19:07
Sanna Marin kehotti juhlimaan Pride-viikkoa: "Juhlitaan yhdessä rakkautta"
-
19:01
Suomalaiset luottavat perinteisiin jäätelömakuihin, jäätelömyyjä arvelee syyksi hintaa: "Halutaan rahalle vastine"
-
19:01
Hammaslääkärit varoittavat trendijuomasta: Riskinä hampaiden reikiintyminen, tulehdukset ja värjääntyminen
-
18:57
Valtteri Bottas viettää juhannusta Suomessa – tunnelmakuva loksauttaa leukoja maailmalla
-
18:51
Pelastusaluksella vietetty juhannus voi kuulostaa erikoiselta, mutta vapaaehtoisia on tänäkin vuonna tunguksi asti: "Mieluummin täällä kuin muualla"
-
18:45
”On paljon hetkiä, jolloin ihminen tuntee, ettei kukaan ole sinun puolella” – Helsinki Pride järjestetään Oslon terrori-iskusta huolimatta
-
18:45
Jade Nyström avoimena kokemastaan syrjinnästä: "Perheeni tukee minua kaikessa"
-
18:30
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
18:16
Tältä Ana De Armas näyttää Marilyn Monroena Netflixin uutuuselokuvassa
-
18:15
Oslon joukkoampumisesta epäilty on pysynyt vaiti kuulusteluissa – miehellä ollut mielenterveysongelmia
-
18:05
Siinä oli eeppiset juhlat – NHL-mestarin baarilasku ällistyttää jälleen
-
17:49
Ensi viikolla luvassa megahellepäivä – "En muista, milloin olisin nähnyt vastaavan sääkartan"
-
17:32
Nerokasta! Ollin vinkillä kaadat virvoitusjuoman lasiin nopeasti, eikä se kuohu yli
-
17:30
Ratatyöt hidastavat juhannuksen paluuliikennettä – junia korvataan linja-autoilla
-
Lataa lisää