Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Euroalueiden ylivoimainen voittaja – Suomessa halvin asuntolaina

Julkaistu 16.10.2012 14:10

Ennätysalhainen korkotaso jatkuu odotettua pidempään ja euriborkorot pysyvät alle yhdessä prosentissa vielä ensi vuonna, uskoo Sampo Pankin johtava neuvonantaja Lauri Uotila. Suomi voittaa tällä hetkellä ylivoimaisesti muut euroalueet, kun vertaillaan missä maassa ovat halvimmat asuntolainat.

Euroalueella uusien asuntolainojen keskikorko on 2,94 %, kun Suomessa se oli 1,72 %. Uusien asuntolainojen korot ovat painuneet alemmaksi kuin koskaan. Suomessa uusia vaihtuvakorkoisia asuntolainoja myönnettiin elokuussa keskimäärin 1,7 prosentin korolla. Koko euroalueen vastaava korkotaso oli Suomen Pankin tilaston mukaan yli 2,9 prosenttia. Toiseksi edullisimmat asuntolainat ovat Virossa, 2,55%.

– Esimerkiksi Saksassa ja Hollannissa, jotka ovat Suomen tapaan AAA-luottoluokituksen maita ja joissa esimerkiksi valtionvelan korot ovat Euroopan matalimpia, voisi olettaa asuntolainakorkojen olevan linjassa Suomen kanssa. Näissä maissa uusia vaihtuvakorkoisia asuntolainoja myönnettiin kuitenkin selvästi yli kolmen prosentin korolla, Uotila toteaa.

Syyksi mies arvelee Suomessa vallitsevaa erittäin tiukkaa hintakilpailua pankkialalla. Kun mitataan koko asuntolainakannan keskikorkoa, Saksassa ja Hollannissa maksetaan tuntuvasti yli neljän prosentin korkoja, kun Suomessa vastaavasti jäädään selvästi alle kahden prosentin.

”Euriborit säilyvät alle yhdessä prosentissa myös ensi vuonna”

Euroopan velkakriisin hillitseminen ja hoitaminen kestävät vielä pitkään, Uotila ennustaa.

– Keskuspankki takaa rahoituksen sekä pitää ohjauskorkonsa ennätysmatalana vielä ensi vuonna, ehkä selvästi pidempäänkin. Täten uskomme euriborkorkojen säilyvät alle yhdessä prosentissa vielä ensi vuoden.

Pankkien pitkäaikaisen varainhankinnan kustannukset ovat melko korkeat, joten paineet luottomarginaalien kasvattamiseen säilyvät. Silti asiakkaiden kokonaiskorot säilyvät matalina myös ensi vuonna, ja suhteessa inflaatioon ne ovat reaalisesti negatiivisia.

Suomen kansantalous polkee nyt viime vuoden tasolla, ja ensi vuodellekin kasvunäkymät ovat vaatimattomat.

– Työttömyys kääntyi nousuun elokuussa, mutta ensi vuonna työttömyyden ennustetaan olevan vain hieman nykyistä korkeammalla tasolla. Inflaation ennustamme hidastuvan jonkin verran ensi vuonna, Uotila sanoo.

Jokakoti/Kiinteistömaailman tiedote

Lisää aiheesta:

Kolme yllättävää faktaa koirien älykkyydestä – "Äärimmäisen vaikea nähdä koirasta"Positiivisia uutisia: Nuorilla pyyhkii aiempaa paremminEliniän kasvu hidastuu – ennusteet satavuotiaaksi elämisestä uusiksiTuoreesta iPhonesta saa pulittaa jopa 2 500 euroa – asiantuntijalta tyrmäysLegendaarinen texmex-ravintola yrityssaneeraukseenVaroitus sähköyhtiöltä: Älä maksa tätä "laskua"!
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 20:04
    Koirat

    Kolme yllättävää faktaa koirien älykkyydestä – "Äärimmäisen vaikea nähdä koirasta"

  • 19:30
    Nuoret

    Positiivisia uutisia: Nuorilla pyyhkii aiempaa paremmin

  • 19:23
    Ikääntyminen

    Eliniän kasvu hidastuu – ennusteet satavuotiaaksi elämisestä uusiksi

  • 18:58
    iPhone

    Tuoreesta iPhonesta saa pulittaa jopa 2 500 euroa – asiantuntijalta tyrmäys

  • 17:11
    Ravintolat

    Legendaarinen texmex-ravintola yrityssaneeraukseen