Helsinkiläinen Anu yllättyi iloisesti saadessaan tekstiviestin, jossa ilmoitettiin hänen voittaneen lahjakortin S-markettiin. Huijausviesti oli niin aidon oloinen, että hän meinasi tulla huijatuksi.
Poliisi varoitti viikonloppuna S-marketin nimissä lähetetyistä huijaustekstiviesteistä. Samankaltaisista viesteistä on varoiteltu jo viime vuonna, mutta Anu ei ollut varoituksia nähnyt.
Taidokkaasti ja hyvällä suomen kielellä laadittu viesti vaikutti niin uskottavalta, että Anu oli vähällä langeta ansaan. Viesti yllätti Anun viime viikolla keskellä päivää.
– Katsoin että mitä ihmettä, S-ryhmä lähettää minulle tekstiviestin. Hetken ihmettelin, mutta avasin sen, Anu kertoo.
Viesti piti avata klikkaamalla paketin kuvaa, joka johdatti S-marketin sivuston ulkoasua jäljittelevälle sivulle. Siellä ilmoitettiin, että olet voittanut 500 euron lahjakortin S-markettiin.
– Ajattelin, että mahtavaa, kerrankin minäkin olen voittanut jotakin.
Seuraavaksi piti valita, haluaako voiton käyttää osina vai yhdellä kertaa. Anu halusi käyttää voittonsa osissa ja alkoi innoissaan täyttää yhteystietolomaketta.
Viestit kehottivat kiirehtimään
Yhtäkkiä kännykän yläreunassa alkoi näkyä kummallisia viestejä, ikään kuin muut suomalaiset lähettelisivät voitostaan innostuneina viestejä samalle sivustolle.