Suomalaismies oli joutua ovelan Tori-huijauksen kohteeksi. Hän sai rahansa takaisin vasta uhattuaan tehdä asiasta rikosilmoituksen ja vievänsä asian myös median tietoon.
MTV Uutisiin yhteyttä ottanut Patrick oli menettää satoja euroja tilanteessa, minkä hän epäilee olleen Tori.fi -palveluun liittyvä huijausyritys.
Patrick kertoo ostaneensa elokuun alkupuolella Tori.fi -palvelun kautta iPhone 17 Pro -puhelimen, jonka hinnaksi tuli 880 euroa.
– Koska kyse oli kalliista laitteesta, päätin käyttää Torin tarjoamaa ToriDiili-palvelua.
Rahat maksetaan Torin tilille ja myyjä saa rahat vasta sitten, kun paketti on perillä ostajalla. Maksullisen lisäpalvelun tarkoituksena on tuoda kaupankäyntiin lisäturvaa.
Lisäpalvelu toimii niin, että tavaran ostaja maksaa rahat tilille. Tori puolestaan lähettää myyjälle Postin Helposti-koodin.
– Myyjä pakkaa paketin ja vie sen läheiseen pakettiautomaattiin. Kun koodilla saadaan luukku auki ja paketti rekisteröidään lähetetyksi, tässä kohtaa myyjä on tehnyt oman osuutensa ja jatkossa paketti on Postin vastuulla, Patrick kertoo.
Hänen tapauksessaan myyjä ei Patrickin mukaan kuitenkaan laittanut pakettia laatikkoon, vaan kävi vain rekisteröimässä lähetyksen.
– Seuraavana päivänä, kun Postin kuriiri on käynyt tyhjentämässä laatikot, on tullut merkintä, että paketti on noudettu.
– Postin asiakaspalvelun kanssa jutellessani selvisi, että tässä kohtaa kuriiri on tehnyt virheen, kun ei ole merkinnyt yhtä laatikkoa tyhjäksi. Tämä unohtuu varmasti helposti, koska laatikkoja on kymmeniä yhdessä automaatissa.
Näin Patrick epäilee huijarin toimineen
Patrickin mukaan huijaus perustuu siihen, että ToriDiilin ehtojen mukaan, jos myyjä ei lähetä pakettia tai tuote on muuta kuin on luvattu, ostaja saa rahansa takaisin.
Tilanne muuttuu oleellisesti, jos Posti hävittää paketin. Silloin asia muuttuu tavaran ostajan ja Postin väliseksi asiaksi, ja myyjä saa kauppasumman itselleen.

