Kuplavolkkarikyydistä haaveilleen pikkupojan toiveesta tuli totta sunnuntaina, kun Facebookin Puskaradio Espoo -ryhmästä löytyi avulias Kupla-kuski.
Espoolainen Elias Müller, 4, koki sunnuntaina riemukkaita hetkiä, kun hänen äitinsä Saara Sutisen ideoima syntymäpäiväyllätys kurvasi kotipihaan.
Sutinen kuvailee poikaansa kovan luokan automieheksi, jota kiinnostavat kaikenlaiset menopelit.
– Elias tunnistaa melkeinpä jokaisen vastaan ajavan auton ja huutelee takapenkiltä niiden merkkejä, Sutinen naurahtaa MTV Uutisille.
Kuplavolkkareilla on kuitenkin aivan erityinen asema pikkumiehen sydämessä.
– Meidän kotitien varrella on seissyt vanha Kupla ties kuinka monta vuotta. Elias haluaa aina pysähtyä sen kohdalla ja katsella ja kosketella autoa.
Sosiaalisessa mediassa oli jälleen kerran voimaa
Sutinen sai hiljattain ajatuksen hieman mieleenpainuvamman syntymäpäiväyllätyksen järjestämisestä. Hän laittoi viime viikolla kyselyn Puskaradio Espoo -Facebook-ryhmään, jossa hän tiedusteli, olisiko kenelläkään kiinnostusta tulla esittelemään omaa Kuplaansa Eliakselle.
– Ajattelin, että joku tulisi tuohon meidän pihatielle pyörähtämään autollaan ja Elias saisi käydä vähän katselemassa ja tutkimassa, millainen se on sisältä. Ehkäpä pääsisi pienen lenkinkin vetäisemään auton kyydissä, Sutinen kertoo.
Vastauksia tuli Sutisen mukaan yllättävän paljon. Ihmiset tägäilivät toisiaan ja yhteydenottoja sateli. Sutiselle oli tärkeää, että yllätys saataisiin osumaan sunnuntaille, jotta Eliaksen isä, valokuvaaja , pääsisi mukaan ajelulle ikuistamaan reissun.

