Eroon ihokarvoista kotikonsteilla – tarvitset vain sokeria!
Ikivanha arabialainen tapa poistaa ihokarvoja on noussut jälleen suosituksi, eikä ihme. Sokerointi on edullista ja ekologista, ja sen voi tehdä myös itse kotona.
YouTube on täynnä ohjeita, joissa neuvotaan, miten sokerointivahan voi tehdä itse kotona. Tarvitset vain kaksi kuppia sokeria, 1/4 kuppia vettä ja 1/4 kuppia sitruunamehua.
Ainekset keitetään liedellä tahnaksi, kunnes seos alkaa saada pintaansa väriä. Sokeritahna kaadetaan sitten jäähtymään esimerkiksi uunivuoan pohjalle tai kiviselle keittiötasolle. Sitä vaivataan kuin muovailuvahaa, kunnes saadaan aikaan tahmas pallo. Varo, että et polta sormiasi!
Tahnaa levitetään iholle vastakarvaan, ja karvat poistetaan vetämällä karvan kasvusuunnan mukaisesti. Iho on syytä puhdistaa ennen käsittelyä.
Valmiin tahnan voi myös säilöä jääkaapissa, jolloin sitä pitää lämmittää hieman mikrossa ennen käyttöä.
Uusimmat
-
11:24
Ashton Kutcher kärsi harvinaisesta sairaudesta – vaikutti näköön, kuuloon ja tasapainoon
-
11:22
Pekka Poudan hellespesiaali: Täällä lämpötila kohoaa vielä "selvästi yli 25 asteeseen"!
-
11:01
Real Madrid esitti merkillisen vaatimuksen Helsingin Olympiastadionin sisäänkäynnille – "Se ei ollut millään sopinut"
-
10:59
Sihvonen: Nuorista Leijonista erottui ylivoimainen tähti MM-avauksessa
-
10:39
Teollisuusliitto haluaa kikyn myötä palkansaajille siirtyneen maksun takaisin työnantajille
-
10:31
Ukraina: Venäjä menetti päivässä peräti yhdeksän sotilaskonetta – tässä syy
-
10:25
Terveyspalveluiden puute on johtanut jo ylimääräisiin huostaanottoihin – asiantuntijat kertovat, mitä lapsiperheet kaipaavat
-
10:17
Ukraina: Venäjä menetti päivässä peräti yhdeksän sotilaskonetta, syynä todennäköisesti Krimin kentän räjähdykset – MTV seuraa sotaa
-
10:10
Voisiko Kiinan ja USA:n välille syttyä sota? "Suhteessa Kiinaan tulee väistämättä olemaan jännitteitä"
-
10:00
Salkkarit-juonipaljastukset julki! Hahmo kuulee järkyttävän keskustelun
-
09:53
Nähdäänkö tämä mies kisaamassa republikaanien presidenttiehdokkuudesta? "Trumpiakin trumpimpi Trump"
-
09:50
Brittitiedustelu: Kreml on todennäköisesti muodostanut uuden armeijakunnan "vapaaehtoispataljoonista"
-
09:43
Mika Aaltola venäläisten viisumeista: "Ei saa sortua Putinin ansaan"
-
09:37
Jussi Hakulisen kuolema kosketti monia – ystävät ja kollegat muistelevat muusikkoa lukuisin kirjoituksin
-
09:34
Kuorma-auton ja henkilöauton kolari Kuopiossa – poliisi ja pelastuslaitos paikalla
-
09:34
Eduskunnan nettisivut toimivat nyt normaalisti palvelunestohyökkäyksen jälkeen
-
09:33
Real Madrid -valmentaja piti pelaajilleen historialuennon Helsingin olympiastadionista – kertoiko mestarivalmentaja legendana elämään jääneen knopin?
-
09:31
Kuva paljastaa yleisökadon: katsomot ammottavat tyhjyyttään nuorten MM-turnauksessa
-
09:18
Trumpin tukijat raivostuivat FBI:n ratsiasta – "Huolestuttavia viestejä, että nyt on sisällissodan aika"
-
09:00
Seineen uineen 800-kiloisen maitovalaan pelastusoperaatio on alkanut
-
Lataa lisää