Kiinan markkinoihin liittyvät ongelmat ovat tuttuja suomalaisyrityksille, katsoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja.
Euroopan unioni vaatii Kiinaa esittämään konkreettisia helpotuksia eurooppalaisten tuotteiden markkinoille pääsyyn.
EU:n mukaan Kiinan ja EU:n välinen kauppa on epätasapainossa ja EU:n alijäämä tavarakaupassa on yli 300 miljardia euroa.
EU:n mukaan Kiinaa suosii epäreilu kilpailuasetelma, jossa Kiina tukee omia yrityksiään vastoin kansainvälisen kaupan pelisääntöjä.
Kiinan pitäisi pystyä avaamaan markkinaansa entistä enemmän, jotta eurooppalaiset yritykset voisivat toimia siellä samoilla tai tasavertaisimmilla pelisäännöillä kiinalaisten yritysten kanssa, katsoo Keskuskappakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi.
– Yhtä aikaa pitäisi löytyä järkevä yhteisymmärrys siitä, etteivät kiinalaiset valtion tukemat tuotteet tulvi tänne eurooppalaisille markkinoille, Romakkaniemi sanoo.
Romakkaniemen mukaan Kiina on tuttu markkina monille suomalaisyrityksille.
– Myös ongelmat ovat tuttuja, hän toteaa.
Romakkaniemi katsoo, että poliittiset riskit Kiinan kanssa markkinoilla toimimisessa ovat kasvaneet pidemmällä aikavälillä.
EU on sanonut olevansa valmis jatkamaan rakentavaa vuoropuhelua ratkaisujen löytämiseksi, mutta toteuttavansa tarvittaessa toimia omien etujensa suojelemiseksi.