Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ennätyksen painellut Sara Kuivisto häkeltyi – "En ymmärrä"

Sara Kuiviston vauhti oli vahvaa.
Sara Kuiviston vauhti oli vahvaa.Lehtikuva
Julkaistu 07.06.2021 22:19

MTV URHEILU – STT

Keskimatkojen juoksija Sara Kuivisto hyödynsi Paavo Nurmen kisat erinomaisella tavalla maanantaina Turussa. Kauden ensimmäiseen 800 metrin juoksuunsa startannut Kuivisto juoksi taktisesti viisaasti ja juoksi maaliin toisena ennätyksellään 2.01,57.

Kuivisto sai sijoituksesta olympialaisten rankingpisteitä enemmän kuin hän rohkeni toivoa.

– Sijoitus oli todella yllätys. Tässä juoksussa tavoitteena oli juuri mahdollisimman hyvä sijoitus, mutta näin hyvää sijoitusta en uskaltanut toivoa, Kuivisto kertoi.

Kuivisto pysytteli ensimmäisen kierroksen joukon hännillä ja nousi toiselle sijalle toisen kierroksen takasuoralla. Loppusuoran puoliväliin asti hän pysyi varsin hyvin kilpailun voittaneen Mary Moraan tuntumassa.

Kenialainen karkasi viimeisillä kymmenillä metreillä voittoon ajalla 1.59,95.

– En ymmärrä, miten juoksu oli noin helppoa. Viimeinen 20 metriä ei vielä tullut, mutta sekin onnistuu vielä. Tästä jäi niin vahva tunne, Kuivisto kertasi juoksua.

– Olen oppinut juoksemaan kilpailun vahvuuksillani. Minun pitää juosta ensimmäinen kierros maltilla, koska vastustajat ovat (tällä tasolla) minua nopeampia.

LUE MYÖS: Hurja tulos Paavo Nurmi Gamesissa – keihäänheiton stadionennätys murskaksi

Kuivisto oli ennen kauden alkua 1 500 metrin olympiarankingissa lähempänä kisapaikkaa kuin mielimatkallaan 800 metrillä. Turun kilpailu vahvisti, että hänellä on hyvät mahdollisuudet molemmilla matkoilla.

– Tavoitteena on juosta olympialaisissa kumpikin matka. Olen nyt aika luottavainen, Kuivisto kertoi.

Naisten 800 metrin Suomen ennätys on Tuuli Merikoski-Siliuksen 2.00,59 vuodelta 1991.

Lisää aiheesta:

Nathalie Blomqvist huippuaikaan – Sara Lappalainen avasi kaudenSuomalaismaratoonari kirmasi kolmanneksi Malagassa, vaikka "valot sammuivat"– ennätys pamahti rikkiSara Kuivisto osasi odottaa Suomen ennätystä – kello kertoi jo aamulenkillä omaa kieltään: "Tunsin, että nyt kulkee"Sara Kuivisto juoksi ennätyksensä – nousi korkealle Suomen kaikkien aikojen listallaSuomalaisjuoksija lähti SE:n kimppuun – vielä 200 metriä ennen maalia näytti hyvältäSara Kuivisto hurjassa iskussa – ennätys parani sekuntikaupalla, Berliinin EM-raja murskaksi! "Ohoh"
YleisurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Yleisurheilu
  • 19:50
    MM-yleisurheilu

    Seiväshypyn maailmanmestari ei ole tavannut omaa poikaansa

  • 19:38
    MM-yleisurheilu

    MM-sivallus: Sapettaa Senni Salmisen puolesta – "Se olisi ollut finaaliin riittävä hyppy"

  • 19:15
    MM-yleisurheilu

    Oliver Helanderille yksi toive keihäskarsintaan – Tommi Evilä vaikeasta tilanteesta: "Sellaista nuorallatanssia"

  • 18:29
    MM-yleisurheilu

    Yleisurheilun maailmanmestari myi vielä kolme vuotta sitten kännyköitä – nyt takoo hurjaa jälkeä

  • 17:43
    Urheilu

    Kanadan MM-hirmu hehkutti kaikkien aikojen kisaa: "Jengi meni aivan hulluksi"