Ennakkosuosikki tippui viisufinaalista – keikkui vedonlyöntien kärkisijoilla

0:44imgKatso video: Tämä kaikki tapahtui ensimmäisessä semifinaalissa.
Julkaistu 14.05.2025 13:02
Toimittajan kuva

Jari Peltola

jari.peltola@mtv.fi

Euroviisujen ensimmäisestä semifinaalista pääsi jatkoon kymmenen maata.

Euroviisujen ensimmäisestä semifinaalissa tiistai-iltana kuultiin 15 kappaletta, joista 10 selvitti tiensä finaaliin.

Norja, Albania, Ruotsi, Islanti, Alankomaat, Puola, San Marino, Viro, Portugali, sekä Ukraina nähdään lauantai-illan finaalissa, mutta todellinen yllätys koettiin, kun viidentenä vedonlyönneissä ollut Belgia tippui finalistien joukosta. Myös Kyproksen tippuminen hämmästyttää.

Belgiaa edustaneen Red Sebastianin putoaminen kappaleellaan Strobe Lights on aiheuttanut tyrmistystä viisufanien keskuudessa muun muassa eri sosiaalisen median alustoilla.

Viisujen virallisella Instagram-tilillä hämmentyneet fanit kommentoivat pettymystään.

– Oikeutta Belgialle ja Kyprokselle, yksi kirjoittaa.

– Kypros ja Belgia molemmat ulkona. Mistä tässä semifinaalissa oli kyse? toinen hämmästelee.

– Belgia viidentenä vedonlyönneissä ja ei edes päässyt finaaliin, kolmas kommentoi.

Lue myös: Viisufinaaliin päässeellä KAJ-yhtyeellä on yksi toive suomalaisille

Myös Keskustelupalvelu Jodelin Euroviisut-kanavalla, sekä viestipalvelu X:ssä keskustelu kävi kuumana. Monen mielestä esimerkiksi Viron Tommy Cash ei olisi ansainnut finaalipaikkaa esityksellään.

– Belgia ja Kypros jatkoon, Portugali ja Viro selvästi huonompia, yksi toteaa Jodelissa.

– En vieläkään tajua, miksi Viro pääsi jatkoon ja Belgia ei, toinen voivottelee.

Belgian Red Sebastian julkaisi myöhään semifinaalin jälkeen kannanottonsa oman Instagram-tilinsä tarinat-osiossa.

Hän onnitteli kaikkia jatkoon päässeitä maita ja kiitti äänestäjiä, sekä tiimiään.

– Olen ylpeä itsestäni ja esityksestäni. Se oli juuri sitä, mitä halusin näyttää maailmalle. Joskus ei voi selittää miksi asiat menevät niin kuin menevät, hän kirjoitti.

– Tämä on vasta alkua.

Instagramin tarinat on nähtävillä 24 tuntia julkaisuhetkestä.

AOP kypros euroviisutKyprosta Euroviisuissa edusti Theo Evan.

Kyproksen Theo Evan edusti maataan kappaleella Shh ja sitä pidettiin lähes varmana finaalistina.

Suomen Erika Vikman kilpailee toisessa semifinaalissa torstaina 15. toukokuuta. Euroviisufinaali järjestetään lauantaina 17. toukokuuta.

Tuoreimmat aiheesta

Euroviisut