Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Enemmän perhetapaaminen kuin aito neuvottelu? Näin ulkoministeri Valtonen luonnehti Bidenin vierailua Ylellä

Elina Valtonen kuvaili Ylellä Bidenin Suomen-vierailua enemmän perhetapaamiseksi kuin aidoksi neuvotteluksi.
Elina Valtonen kuvaili Ylellä Bidenin Suomen-vierailua enemmän perhetapaamiseksi kuin aidoksi neuvotteluksi./All Over Press
Julkaistu 13.07.2023 17:38

MTV UUTISET – STT

Suomen ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) sanoi Ylen erikoislähetyksessä, että Yhdysvaltain presidentti Joe Bidenin vierailu ja huippukokous Pohjoismaiden johtajien kanssa oli enemmän perhetapaaminen kuin aito neuvottelu.

Valtosen mukaan Joe Bidenin ja Suomen presidentti Sauli Niinistön kahdenvälistä tapaamista dominoivat turvallisuus- ja puolustusaiheet. Ruotsin Nato-jäsenyyden ratifioinnin nytkähtäminen eteenpäin oli tärkeä aihe, kuten myös jatkuva tuki Ukrainalle.

Suomea arvostetaan Natossa Valtosen mukaan erittäin paljon oman vahvan maanpuolustuskyvyn ja -halun vuoksi.

Valtoselta kysyttiin myös hänen Turkin ulkoministerille Hakan Fidanille esittämästä anteeksipyynnöstä, joka koski valtiovarainministeri Riikka Purran (ps.) vanhoja tekstejä, joissa käytettiin muun muassa rasistista ilmausta "turkkilaisapina". Kommentit nousivat puheenaiheeksi myös Turkissa.

Lue myös: Mitä Helsingin huippukokouksesta jää käteen? Tästä Yhdysvaltain ja Pohjoismaiden johtajat sopivat

Valtonen sanoi selvittäneensä Fidanille, mistä on kyse, ja kertoneensa, että Purra pyysi kirjoituksiaan anteeksi. Valtonen välitti Turkille valtioneuvoston pahoittelut. Valtosen mukaan ulkoministeri Fidan otti pahoittelut hyvin vastaan.

Ulkoministeri Valtonen sanoi myös, että ulkomainen media on kysynyt Suomen hallituksen tilanteesta yllättävän vähän.

– Olen antanut viimeisen viikon aikana varmaan 30 haastattelua, ja parissa asiasta on kysytty.

Valtonen sanoi kertoneensa kansainväliselle medialle saman kuin valtioneuvosto on kertonut kotimaassa, eli että hallituksella on täysi nollatoleranssi rasismille.

Oikaisu 26.7.2023 klo 17:14: Monikko "turkkilaisapinat" korjattu yksikkömuotoon "turkkilaisapina".

1:09Tältä Bidenin saapuminen ja matka hotelliin näyttiTältä näytti Bidenin saapuminen Suomeen ja matka hotellille Helsingin Kamppiin keskiviikkoiltana.

Lue myös: Bidenin vierailua on turvannut arviolta noin 1500 poliisia – MTV seuraa historiallista päivää

Lisää aiheesta:

Ulkoministeri Valtonen Purra-kohusta: "Orpon hallituksessa ei ole senttiäkään tilaa rasismille"Niinistö Vilnassa: "Hallituksen olisi hyvä ottaa nyt nollatoleranssi rasismiin" MTV seurasi tiiviisti Vilnan Nato-huippukokousta – katso tästä videot ja tarkat tiedot tapahtumistaNiinistön vierailu Turkissa huipentui Erdoganin päätökseen edistää Suomen Nato-jäsenyyttä – MTV Uutiset seurasi Niinistön vierailua Ankarassa 17.3.Pöllöraati: Suomen ja Ruotsin Nato-jäsenyys nytkähti eteenpäin "YYA-sopimuksen" merkeissä – "Tämähän on kuin oopperaa seuraisi"Turkin kommentit kiristivät Nato-tapaamisen tunnelmaa – Haavisto: "Tähän mennessä on saatu viestiä, ettei heillä ole mitään Suomen eikä Ruotsin jäsenyyttä vastaan"
Biden SuomessaHuippukokouksetPohjoismaatYhdysvallatSuomiHelsinkiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Biden Suomessa
  • 14.07.202309:25
    Joe Biden

    Ympyrä sulkeutuu – Joe Biden palasi takaisin Yhdysvaltoihin

  • 14.07.202308:47
    Kotimaa

    Lapset kertovat hauskat mielipiteensä Bidenin vierailusta – "Hän on iso nimi, mutta..."

  • 13.07.202323:18
    Joe Biden

    Biden kehui Suomea Twitterissä – "Presidentti Niinistö, muistan puhelinkeskustelumme..."

  • 13.07.202322:01
    Helsinki-Vantaa

    Näkemiin, Biden! Katso presidentin viimeinen vilkutus Suomen kamaralla ja Air Force Onen nousukiito

  • 13.07.202321:48
    Joe Biden

    Biden yllätti amerikkalaisyleisön Helsinki-Vantaalla – veti lapset lähelleen valokuviin