Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Enää muutama päivä H-hetkeen: Toyotan historiassa kääntyy aivan uusi sivu

0:18Toyota tuo markkinoille täysin uuden sähköautomallinKatso videolta, minkä verran Toyota on paljastanut tulevasta sähköautostaan.
Julkaistu 15.04.2021 06:31

MTV LIFESTYLE – KAUPPALEHTI

Toyota julkistaa ensimmäisen alusta alkaen sähköautoksi suunnitellun mallinsa autonäyttelyssä muutaman päivän päästä.

Etenkin hybrideistään tunnettu Toyota on lähtenyt monia muita autonvalmistajia varovaisemmin mukaan sähköautobuumiin. Muutos on kuitenkin nyt käsillä: Japanilaisvalmistaja julkistaa alle viikon päästä uuden täyssähköautonsa Shanghain automessuilla.

Luonnollisesti Toyota säästelee auton tarkkoja tietoja siihen asti, kun peitto vedetään se päältä. Tiiserikuvat eivät paljon kerro, mutta jotakin uutuudesta jo tiedetään.

Kyseessä on RAV4:n kokoinen ja katumaasturin tyylinen auto, eli pituutta sillä on lähemmäs 4,6 metriä. Toyota näyttää luottavan saman kokoluokan suosioon kuin esimerkiksi Volkswagen ID.4-mallillaan tai Ford Mustang Mach-E:llään.

Lue myös: Legendaarinen rallibrändi hyppää sähköautoaikaan – lainaa ison osan uudesta tekniikasta kilpailijalta

Toyota on räätälöinyt auton erityisesti Euroopan markkinoille, mutta sen edustama kompakti kaupunkimaasturi-segmentti on tärkeä myyntimalli muuallakin.

Yhteistyötä Subarun kanssa

Julkistettava auto on ensimmäinen, joka perustuu yhdessä  kanssa kehitettyyn e-TNGA-arkkitehtuuriin eli ”pohjalevyyn”. Auton mallinimeä ei ole vielä kerrottu, mutta  tietojen mukaan Toyota olisi rekisteröinyt itselleen tuotemerkit BZ1, BZ2, BZ2X, BZ3, BZ4, BZ4X ja BZ5.

Subarun
Car and Driverin

BZ tulee sanoista Beyond Zero. Tosin Toyota on käyttänyt kyseistä sanaparia vetyprojekteistaan kertoessaan, joten nähtäväksi jää, näkyvätkö kirjaimet myös akkuauton mallinimessä. X-kirjain mallinimessä tarkoittaisi nelivetoa.

Autouutuus ei jää ainokaiseksi, vaan tällä tietoa se on vasta ensimmäinen kuudesta mallista, joka käyttää e-TNGA-alustaa.

Toyota on aiemmin tiedottanut, että alusta on erittäin skaalautuva ja sopii monenlaisille automalleille. Ne voivat olla pituudeltaan, leveydeltään ja korkeudeltaan erilaisia, ja myös akseliväliä voi muunnella.

Vetotapaa voi varioida etu-, taka- ja nelivedon välillä, ja e-TNGA sallii myös erilaisten akku- ja sähkömoottoriyhdistelmien käytön. Kaiken kukkuraksi auton voimalinjan ei välttämättä tarvitse olla täyssähköinen, joten Toyota suinkaan ei ole luopumassa hybrideistään täyssähkön tieltä. Hybridien uskotaankin kattavan valtaosan Toyotan Euroopan myynnistä vielä joitakin vuosia eteenpäin.

E-TNGA:n luvataan tarjoavan myös varsin vapaat kädet autojen muotoiluille.

Hybridikokemuksesta apua

Toyota väittää, että sen pitkä kokemus hybridiautojen valmistamisesta näkyy täyssähköauton pitkänä toimintamatkana ja akun käyttöikänä, kertoo Autocar.

Toyotan tiedetään monien muiden tapaan kehittävän kiinteäelektrolyyttistä ”solid state” akkua, mutta maailmalla on arvioitu, että sitä tuskin nähdään vielä Shanghaissa julkistettavassa autossa. E-TNGA-alustaiseen autoon se kuitenkin on jossakin vaiheessa tulossa.

Toyotan odotetaan esittelevän autonsa näyttelyn ensimmäisenä lehdistöpäivänä maanantaina 19.4.

Lue myös: Toyota aikoo olla ensimmäinen: Vallankumouksellinen akku vie sähköauton tuplasti pidemmälle ja latautuu alle 10 minuutissa

Lisää aiheesta:

Mersu esittelee sähköauton, jolla pitäisi päästä tuhat kilometriä tosielämän olosuhteissaEdessä loistava tulevaisuus? Uudella Renault Meganella on hyvin vähän tekemistä esikuvansa kanssaVolvo näytti vihreää valoa ihan uudelle automallille – pomon "lipsautus" käymässä toteenKaikkien äijämaastureiden isä muuttuu perinpohjaisesti – mukana kiero "rapumoodi"Tällä autolla BMW käy Tesla Model 3:n kimppuun: "Vaikea uskoa, että lattiassa on lainkaan akkuja"Vaihtaisitko Teslan tähän? Yli 2,4 tonnia painava Mercedes-Benz EQC on sähköauto, joka pakottaa ottamaan itsensä vakavasti
AutotAutouutuudetSähköautotAutonäyttelytToyotaKauppalehtiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen19:09
    Terveys ja hyvinvointi

    Kärsitkö matkapahoinvoinnista? Yllättävä keino voi helpottaa oloa

  • Eilen11:33
    Auton varusteet

    Löytyykö jo? Nämä varusteet autossa pitää nyt olla

  • pe16:55
    Liikenneturvallisuus

    "Sehän lähti ihan lapasesta" – Sanna testasi, kuinka vaikea on saada auto hallintaan liukkaalla kelillä

  • ke14:54
    Politiikka

    Eduskunta äänesti: romutuspalkkio tulee voimaan ensi vuoden alusta

  • ke14:12
    Tulipalot

    Hybridi-Audi leimahti kesken latauksen – Tampereen parkkihallipalo teki valtavaa tuhoa