Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Emil Ruusuvuoren taistelu maailman kärkinimeä vastaan päättyi katkeraan pettymykseen – kolme ottelupalloa valui käsistä: "Muutamasta millimetristä kiinni"

Julkaistu 26.03.2022 07:47

MTV URHEILU – STT

Emil Ruusuvuori oli perjantaina lähellä ottaa arvokkaan voiton tenniksen miesten Miamin ATP-tennisturnauksessa. Italian Jannik Sinner kuitenkin voitti yli kaksi ja puoli tuntia kestäneen toisen kierroksen kohtaamisen 6–4, 3–6, 7–6 (10–8).

Maailmanlistan 11:s Sinner mursi avauserässä Ruusuvuoren syötön, mutta suomalainen mursi takaisin toisessa erässä ja tasoitti erävoitot 1–1:een.

Ruusuvuorella oli päätöserän katkaisupelissä peräti kolme ottelupalloa, mutta Sinner voitti katkopallot lopulta 10–8. Ennen katkaisupeliä Ruusuvuori oli johtanut kolmatta erää jo pelein 4–2.

–  Täältä olisin toivonut muutamat matsit enemmän, mutta tällaista se on välillä. (Se on) muutamasta millimetristä kiinni ja näin tällä kertaa, Ruusuvuori totesi ottelun jälkeen.

Sinner oli voittanut maailmanlistalla sijalla 71 olevan Ruusuvuoren myös pelaajien kahdessa aiemmassa kohtaamisessa. Ottelun jälkeen Sinner kuvaili olosuhteita vaikeiksi ja kehui Ruusuvuoren peliä.

–  Emil pelasi ajoittain loistavasti, sain todella nähdä vaivaa pelatakseni parasta peliäni. Voitin vain, koska olin henkisesti hieman vahvempi. Kova tuuli teki peliolosuhteista vaikeita ja omaa peliä piti sopeuttaa sen mukaan, mutta se oli toki samanlaista molemmille, Sinner sanoi.

LUE MYÖS: Venäläinen supertähti kieltäytyy ottamasta kantaa sotatoimiin Ukrainassa - seuraus voi käydä kalliiksi

Lisää aiheesta:

Emil Ruusuvuori helpottuneena rujosta tappiosta huolimatta – "Se on vaikea tilanne"Emil Ruusuvuori jättimäisen haasteen eteen: "Hän on yksi parhaista"Emil Ruusuvuori piinasi tenniksen supertähteä – "Kyse oli yhdestä pisteestä"Emil Ruusuvuori tykitti puolivälieriin – suomalaiselta harvinaislaatuinen temppu: "Olihan se vääntö"Emil Ruusuvuori taipui uransa "pisimmässä" ottelussa huippunimeä vastaan – "Ottaa päähän"Emil Ruusuvuorelle tympeä romahdus Toronton ATP Mastersissa: "Se olisi pitänyt pystyä käyttämään hyväksi"
TennisEmil RuusuvuoriUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Tennis
  • 14.9.19:54
    Davis Cup

    Suomelle kirvelevä tappio Davis Cupissa

  • 9.9.22:03
    Urheilu

    Aryna Sabalenkalle "elämänsä pahin epäonnistuminen" suorassa lähetyksessä: "Kello on yhdeksän aamulla"

  • 8.9.20:46
    Yhdysvaltain avoimet

    Donald Trump aiheutti kaaoksen – legenda näki punaista: "Täysin järjetöntä"

  • 8.9.06:32
    Yhdysvaltain avoimet

    Tenniksen maailmanlistan ykkönen vaihtoon – Donald Trumpille tylyä kohtelua

  • 7.9.09:16
    Yhdysvaltain avoimet

    Sabalenka vei Yhdysvaltain avoimet – "Vaikeat oppitunnit olivat tämän arvoisia"