Elinkaaripeli kasvattaa kierrättämään
Pääkaupunkiseudun lukiolaisia ja ammattikoululaisia kasvatetaan ympäristötietoisiksi Elinkaaripelin avulla. YTV Jätehuolto lahjoitti pelit opetusmateriaaliksi tunneille, joilla käsitellään jätteen vähentämistä ja kierrätystä. Elinkaaripelissä kerätään pisteitä pienissä ryhmissä. Kysymyskorteista voi valita käyttäytymismalleista, joista ympäristöystävällisimmästä saa eniten pisteitä ja ympäristöä kuluttavasta vähiten pisteitä. Varsinaiseen kilpailemiseen peli ei tarjoa kovin paljon haasteita. Oikean vastauksen valitseminen on helppoa mutta sen toteuttaminen tosielämässä usein vaikeaa. Tarkoituksena onkin, että pelin synnyttämä keskustelu poikisi muutoksia kulutustottumuksiin. Järjestät juhlat - tarvitset asioita. Mitä valitset: uusiomateriaalista valmistetut kertakäyttöastiat, kestoastiat, muoviset kertakäyttöastiat? Työpaikkasi tietokoneet käyvät hitaiksi. Päivitetäänkö vanhat koneet vai ostetaanko uudet? Viedäänkö vanhat roskalavalle vai kierrätykseen? Flunssa iskee ja haluat vitamiineja. Nautitko appelsiineja, luomuappelsiineja vai kotimaisia marjoja?
Uusimmat
-
08:21
Milloin alle 12-vuotiaita lapsia voidaan alkaa rokottaa Suomessa koronavirusta vastaan? Asiantuntija vastaa
-
08:20
"On ne kovia...rahan takia sitä ei kukaan tee" – suomalaishiihtäjien takana intohimoinen joukko, jossa voi saada velhon maineen
-
08:06
Teemu, 40, leikki lastensa kanssa imukuppinuolilla, järkyttyi omasta peilikuvastaan seuraavana aamuna – "Selitys ei ole uskottavimmasta päästä"
-
08:03
Sara Parikka tuli tunnetuksi Salkkarit-tähtenä – nyt hän on satojen tuhansien seuraama somevaikuttaja, joka työllistää myös lapsensa: "Minulla on tarkat rajat"
-
08:02
SM-liigan isoimman sensaation takana poikkeuksellinen tarina – kuka on yli 20 maalin mies Robert Rooba?
-
08:01
85-vuotias dalai-lama sai AstraZenecan koronarokotteen: "Useammalla ihmisellä tulisi olla rohkeutta ottaa pistos"
-
07:57
Oikeus määräsi koiran tapettavaksi – rottweiler-uros hyökkäili jatkuvasti ihmisten kimppuun: naisen sormi murtui pureman voimasta
-
07:48
Iivo Niskanen taistelee tänään MM-kullasta, Isometsä huomauttaa epäilijöitä – "Iivon laariinhan se sataa"
-
07:30
Sihvonen: Onko tässä SM-liigan paras pelaaja? Jäätävän laukauksen taakse piiloutuu maagisia piirteitä
-
07:28
Missä tehot? Patrik Laineen tuska kasvaa – Eeli Tolvasen tarkka tykki puhui, suomalainen maalivahtilupaus debytoi NHL:ssä
-
07:05
Rannalta löytyi 60-vuotias pulloposti – tällainen oli viesti: "Pitäisi varmaan kiittää..."
-
07:02
Suomalainen missikaunotar Aja silvottiin nelivuotiaana metsäaukiolla: "Muistan jokaisen veistä vetäneen käden liikkeen"
-
06:52
MM-hiihtojen päätteeksi jämerä suomalaisavautuminen, mutta onko FIS valmis muutokseen? "Jokainen voi ajatella millaisen myllerryksen se aiheuttaisi"
-
06:44
Tullin koronakoirat eivät pääsekään töihin: Ministeriön mukaan lääketieteellinen näyttö ei riitä, tulli on hämmentynyt – "Koulutetut koirat eivät voi odottaa loputtomiin"
-
06:39
Sunnuntain suomalaiset Oberstdorfin MM-kisoissa: Viimeinen tanssi – parketilla Iivo Niskanen
-
06:05
Tulitaistelu keskellä Helsinkiä, sinkohyökkäys jengitiloihin ja kranaatti-isku baariin – näin moottoripyöräjengit kasvoivat verellä ja väkivallalla
-
06:00
Therese Johaug ärähtää saksalaisvalmentajan kohuehdotukselle – "Hänen pitäisi tutkia muiden maiden toimintatapoja, ennen kuin avaa suunsa"
-
05:31
Myanmar pyytää Intiaa palauttamaan turvaa hakeneita poliiseja – kieltäytyivät tottelemasta sotilasjuntan käskyjä
-
05:17
Ulkomailta kasveja tilaavaa harrastajaa voi odottaa paperisota: "Tulee varmaan jonkin verran virallisten teiden ohi"
-
04:53
Siperiassa Objokeen päässyt öljyä – jäisellä joella näkyi suuria liekkejä
-
Lataa lisää