Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Elämä kuin elokuvasta! Pariskunta jätti nykyajan mukavuudet taakseen ja elää nyt 1800-luvun maailmassa

Vanhat asut kuuluvat olennaisena osana heidän 1800-uvun elämäänsä.
Vanhat asut kuuluvat olennaisena osana heidän 1800-uvun elämäänsä. All Over Press
Julkaistu 18.07.2016 12:04

MTV LIFESTYLE

Yhdysvaltalaisen Sarah Chismaninn ja hänen aviomiehensä Gabrielin, 38, elämäntyyli aiheuttaa paljon hämmennystä. Muutama vuosi sitten aviopari päätti jättää nykyajan mukavuudet täysin taakseen ja siirtyä kohti yksinkertaisempaa elämänmuotoa.

Nykyisin heidän elämänsä on kuin suoraan kahdensadan vuoden takaa. Pariskunta pitää ruoat kylminä jäiden avulla, he valmistavat ruokansa puuhellalla, pesevät pyykkinsä käsin, polttavat öljylamppuja ja käyttävät ainoastaan polkupyörää liikkumisvälineenä. 

Innostus lähti liikkeelle korsetista

Yksinkertaisen elämäntyylin lisäksi heidän historiaa huokuva pukeutumisensa kääntää vastaantulijoiden katseita. Sarah kertoo, että pikkutytöt luulevat häntä prinsessaksi, mutta heidän vanhempansa eivät useinkaan suhtaudu asuihin yhtä innokkaasti. 

1800_pari
Pariskunnan polkypyörät keräävät paljon katseita.All Over Press

Avioparin innostus historiallista elämäntyyliä kohtaan lähti vuonna 2009, jolloin Gabriel osti vaimolleen lahjaksi vintage-korsetin. Asuste innostutti heidät tutkimaan, mitä kaikkea 1800-luvun aikakauteen kuului.

– Uskomme, että paras tapa ymmärtää eri kulttuuria on ottaa se mukaan jokapäiväiseen elämään, Sarah kertoo.

1800_pari2Tietokoneella istumisen sijaan pariskunta ulkoilee paljon.All Over Press

Pikkuhiljaa pariskunta vaihtoi nykytekniikan entisajan elämäntyyliin. Elämä ilman puhelimia ja tietokoneita on heidän mukaansa saanut aikaan sen, että he käyttävät nykyisin paljon aikaa keskusteluihin, terveellisiin ulkoilma-aktiviteetteihin ja ruoanlaittoon.

Nainen on kirjoittanut heidän kokemuksistaan neljä kirjaa, jotka hän kirjoitti vuosisadalla ominaiseen tapaan käsin antiikkikynää käyttäen.

Video: Yksinkertaista elämää voi ryhtyä opettelemaan tämän videon avustuksella. 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lähde: Goodhouseleeping

Mitä ihmettä?Lifestyle

Lisää aiheesta:

Kaoottiset kodit laitetaan järjestykseen uutuussarjassa – tästä Kaaoksen kesyttäjät -ohjelmassa on kyseKeräilykortteja ja muumimukeja – miksi juuri milleniaalit ovat niin innokkaita keräilijöitä?Viimeinenkin lapsi muutti kotoa! Pariskunnalla hauska tapa juhlistaa tilannettaIsoisoäiti on pyöräillyt jo 16 000 kilometriä – eikä loppua näyKolmosten isä kyllästyi lasten kinasteluun autossa – nerokas ratkaisuKaru totuus näkyy kuvissa: Näin ihmiset muuttuvat 30 vuodessa

Tuoreimmat aiheesta

Mitä ihmettä?
  • Eilen05:40
    Luonto ja eläimet

    Heinin ostamasta hiilipussista putosi eksoottinen yllätys: "Kokeilin, onko se elävä"

  • 10.1.15:53
    Huomenta Suomi

    Tuulivoimaloiden siivet pyörivät hullusti Vesan videolla – meteorologi kertoo miksi

  • 10.1.08:47
    Ruokaniksit

    "Onko tämä joku vitsi?" – testasimme sipulikikan, josta Lauri Kaivoluotokin yllättyi

  • 8.1.19:32
    Iso-Britannia

    Britanniassa paljastui vale-kontra-amiraali – avoimena poliiseille: "Odotin teitä"

  • 3.1.20:45
    Helsinki

    Soiva silta ihmetyttää Helsingissä: "Noin kovaa ääntä en ole ennen kuullut"