Eläkeikäiset suomalaiset kertovat: Tämän vuoksi aiomme tehdä vielä pitkään töitä!
Yhä useampi eläkeikäinen on halukas jatkamaan työntekoa myös virallisen eläkeiän jälkeen. Merja ja Kari kertovat Studio55.fille, miksi heillä on päälle kuusikymppisinä yhä täysi vauhti päällä.
Sinut on irtisanottu, kiitos ja näkemiin. Näitä sanoja tuskin kukaan työntekijä toivoo kuulevansa. Vaikka Merja osasi aavistaa vajaa vuosi sitten, mitä tuleman piti, virallinen ilmoitus kolahti itsetuntoon. Miksi juuri minä, olen ollut arvostettu työntekijä!
Merja oli tehnyt yrityksessä pitkän uran useissa eri tehtävissä. Eläkepäivät eivät vielä siintäneet 63-vuotiaan naisen haaveissa.
− Se oli vähän kaksijakoinen tunne. Toisaalta vapautunut: oli helpotus päästä pois pitkittyneiden yt-neuvotteluiden tieltä.
− Mutta oli se vähän kolaus omanarvontunnolle. Olisin halunnut jatkaa. Olin koko ajan eturintamassa, kouluttauduin ja koulutin itsekin muita, Merja kertoo.
Turhauttava työnhaku
Ikänsä puolesta Merja olisi voinut laittaa kerrasta pillit pussiin ja vetäytyä eläkkeelle. Virallisesti näin tapahtuikin. Taloudelliset realiteetit kuitenkin puhuivat karua kieltään. Merja tarvitsi palkkatulonsa erilaisten velkojen hoitoon.
Reipasotteinen nainen tarttui ensi töikseen työpaikkansa tarjoamaan jatkotyöllistymisen tukipakettiin. Henkilökohtainen valmennus antoi potkua työnhakuun.
− Laitoin aika moneen vuokratyötoimistoon hakemuksia, soitinkin perään. Oli tehty hienot cv:t konsultin kanssa, ja hän auttoi myös hakemusten tekemisessä.
Konsultti ehti valaa asiakkaaseensa toiveita tulevasta. Toisin kävi.
− Harva edes vastasi. En käsittänyt ollenkaan, että miten en pääse edes haastatteluun.
Vihdoin tärppää!
Merja ymmärsi nopeasti haaskaavansa aikaansa. Taktiikka vaihtui, kun silmiin osui sattumalta tv-mainos henkilöstöpalveluyrityksestä, joka on erikoistunut kokeneen työvoiman välittämiseen.
Testataan nyt tätäkin, Merja tuumasi, ja postitti jälleen yhden hakemuksen.
− Minut kutsuttiin haastatteluun, ja seuraavana päivänä yritys tarjosi työtä heidän toimistollaan!
Sittemmin satunnainen Seniorivälityksen kautta saatu työ on palvellut hyvin eläkeläisen tarpeita.
− Olen saanut kivat tienestit ja tavannut mukavia ihmisiä. Saan tehdä etätyötä tai olla toimistolla. Oma vapaus on hienoa, mutta myös ihmiskontaktit ovat tärkeitä, Merja sanoo.
Tavoitteena taloudellinen riippumattomuus
Vajaa vuosi irtisanomisen jälkeen Merja näkee tapahtumat isommassa mittakaavassa. Kaikella on tarkoituksensa.
Sitkeästä asenteesta kertoo osaltaan se, että 63-vuotiaalla naisella on yhä halua kehittää itseään ammatillisessa mielessä. Merja on muun muassa käynyt yrittäjäkurssin ja perustanut toiminimen.
Osa-aikatöiden ohella kiireisenä pitää verkostomarkkinointiprojekti, johon Merja satsaa pitkällä tähtäimellä.
− Tavoitteeni on taloudellinen riippumattomuus. Kun palkkatyöstä ei jäänyt rahoja kirstun pohjalle, teen rahat itse. Miljoonat tulevat vielä; pystyn toteuttamaan unelmani ja auttamaan uhanalaista luontoa ja pulassa olevia ihmisiä. On ihanaa, että on vapaa valinta tehdä mitä haluaa, Merja iloitsee.
Ei eläkepäiville
Karin lähtötilanne on Merjan kaltainen. Miehellä oli takanaan 42-vuotinen ura samassa firmassa, kun hänet passitettiin taloudellisista syistä eläkkeelle.
63-vuotias mies sai kuulla työsuhteen päättymisestä peräti kolme vuotta etukäteen. Hän alkoi miettiä hyvissä ajoin, mitä tehdä jatkossa. Oli selvää, että työnteko jatkuisi tavalla tai toisella.
− Minulla on kaksi omakotitaloa. Perustyötä tulee sieltäkin. Mutta halusin myös jotain ansiotyötä, lähinnä osa-aikaista, Kari Kertoo.
Rahalla on merkitystä
Kari päätyi lopulta Merjan lailla Seniorivälityksen leipiin. Saamiinsa työkeikkoihin hän on ollut tyytyväinen.
− Minulla on pitkäikäinen suku. Sitä taustaa vasten voisin tehdä töitä vielä vähän yli seitsemänkymppiseksi, Kari maalailee.
Kari ei sulje pois myöskään uuden kokopäivätyön mahdollisuutta. Pitkän uran tehneelle miehelle rahallisella korvauksella on kuitenkin tietty merkitys.
− Minulla on ihan hyvä eläke. En myisi ihan pikkusummasta vapaa-aikaani. Ja on raha myös siinä mielessä tärkeä, että palkka motivoi. Vapaaehtoistyö ei minua sillä lailla kiinnosta.
Kuvat: Colourbox.com
Studio55.fi/Jenni Kokkonen
Onko sinulla tarina kerrottavanasi?
Studio55.fi etsii jatkuvasti mielenkiintoisia tarinoita netissä kerrottavakseen ja kannustukseksi muille vaikeassa elämäntilanteessa eläville. Oletko selvinnyt vaikeasta sairaudesta tai onko tuttavallasi takanaan aivan huikea elämä eriskummallisine sattumuksineen? Myös pienempien ja suurempien järjestöjen teot ja muiden hyväksi toimivat aktiiviset ihmiset kiinnostavat meitä.
Ota meihin yhteyttä, niin ehkä kerromme studio55:läisille juuri sinun selviytymistarinasi. Lähetä tarinasi lomakkeen kautta tai sähköpostilla osoitteeseen studio55(at)mtv3.fi. Korvaathan osoitekentässä (at)-kohdan @-merkillä.
Uusimmat
-
15:44
EU-selvitys: Suomalaisilla ongelmia nopeusrajoituksien noudattamisessa
-
15:39
Tässä ovat uudet Selviytyjät Suomi -kilpailijat – mukana muun muassa Sonja Aiello ja Teemu Roivainen
-
15:36
Lukashenka ehdottaa aselepoa Ukrainaan, Venäjältä täystyrmäys – Valko-Venäjä väittää maahan suunniteltavan hyökkäystä
-
15:34
Pelicansin sankarilta ylistäviä sanoja ketjukavereistaan – näin kolmikko täydentää toisiaan
-
15:29
Lautailija hautautui pää edellä lumeen – paikalle osunut laskettelija onnistui kaivamaan miehen esille viime hetkillä
-
15:27
Nykyinen lainsäädäntö kieltää ydinaseiden tuonnin Suomen alueelle – voi vaatia pohdintaa lakimuutosten tarpeesta
-
15:26
KOK:n kohupäätös avasi ensimmäiset portit – venäläiset ja valkovenäläiset mukaan legendaariseen turnaukseen
-
15:24
Kerttu Niskanen voitti SM-kultaa – perheellä tuplajuhlat Inarissa
-
15:21
Linda Lampenius ja Martin-rakas naimisissa jo 15 vuotta – upeat hääkuvat julki
-
15:06
WSJ ehdottaa Venäjän Yhdysvaltain-suurlähettilään ja venäläistoimittajien karkottamista Yhdysvalloista
-
14:54
Junaliikenne poikki Tampereen ja Parkanon välillä sähköratavaurion vuoksi – korjauksen arvioidaan kestävän koko perjantai-illan
-
14:49
Tutkija: Donald Trumpin rikossyyte saattaa rikkoa Yhdysvaltojen poliittista järjestelmää
-
14:45
Poliisi pyytää edelleen havaintoja Turun seudulla kadonneesta 14-vuotiaasta pojasta
-
14:32
Irvokas näytelmä Turussa – Petteri Sihvonen otti TPS:n hampaisiinsa Ahokas-potkuista: "Se on härskisti muotoiltu"
-
14:29
Pöllöraati: Uutta hallitusta ei synny ilman Kokoomusta: "Käytännössä on vain kaksi relevanttia vaihtoehtoa"
-
14:27
Upin tutkijat: Nato-jäsenyydellä on merkittäviä vaikutuksia – kulttuurinmuutos vaatii vuosia
-
14:26
Ampumahiihtopomo raivostui täysin Venäjä-ratkaisusta – esitti kovan uhkauksen: "Vie meidät takaisin 1980-luvulle"
-
14:19
Eettinen neuvottelukunta: Viestintätoimiston olisi pitänyt kertoa, että mielipidekirjoitus HS:ssä oli osa Dove-tuotemerkin kampanjaa
-
14:13
Pizzasta löytyi listeriaa – vedetään myynnistä
-
14:09
Punavuoren puukotus: Käräjäoikeus vangitsi kaksi nuorta naista ja kaksi kuusikymppistä miestä taposta epäiltynä
-
Lataa lisää