Kalle Rovanperän vauhti on ollut Meksikon MM-rallin viime erikoiskokeilla vaisua. Toyotan suomalaiskuski on kärsinyt soralla lähtöpaikastaan.
Rovanperä aurasi 14. erikoiskokeella tietä ensimmäisenä autona, ja nyt Derramaderon 15. pätkän hän ajoi toisena autona M-Sportin Gus Greensmithin jälkeen. Rovanperä veti tuoreella 22-kilometrisellä erikoiskokeella kertaalleen varsin leveäksi, ja eroa pätkän nopeimpiin kertyi jälleen runsaasti.
Rovanperä oli erikoiskokeen kuutonen ja jäi 18,9 sekuntia kärkiajan iskeneestä Hyundain Ott Tänakista. Kokonaistilanteessa Rovanperä on viidentenä.
– Olimme tiellä toinen auto, jolloin on paljon putsattavaa. Muut tulevat jälkeeni niin kovaa, että en hyökkää, vaan opettelen tien puhdistamista, Rovanperä sanoi ja jatkoi suoraan tyyliin:
– Me olemme hitaita.
Pätkän pohjat kellottanut Tänak otti kokonaistilanteen kakkosta Teemu Sunista 6,8 sekunnilla kiinni. M-Sportin Suninen pitää nyt kakkossijaa 6,6 sekunnin turvin ennen virolaisässää.
– On mennyt ok, mutta voisi mennä paremminkin, Suninen kiteytti.
Toyotan Sebastien Ogier johtaa rallia reilulla 28 sekunnilla ennen Sunista.

